W niniejszej sprawie istota sporu sprowadzała się do prawidłowego ustalenia 1 stopnia Plato, od którego zależała wysokość podatku akcyzowego od piwa smakowego.

Podatnik, we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej poza wnioskiem, w którym ogólnie przedstawił proces produkcji piwa, przedłożył także ekspertyzę sporządzoną przez Zakład Technologii Piwa i Słodu Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego dotyczącą określenia podstawy opodatkowania akcyzą piw aromatycznych.

Organ podatkowy ustosunkowując się do przedłożonej przez podatnika ekspertyzy, wskazał, że zgodnie z treścią art. 14b Ordynacji podatkowej rolą organu podatkowego i istotą jego postępowania w sprawie interpretacji, jest pisemna wykładnia przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie określonej we wniosku. Organ ogranicza się jedynie do wykładni treści przepisów prawa podatkowego oraz sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej indywidualnej sprawy, przeprowadzenie zaś analizy treści opinii wykracza poza zakres niniejszego postępowania ograniczonego wyłącznie do interpretacji przepisów w okolicznościach przedstawionych przez podatnika.

Także sąd pierwszej instancji wskazał, że dołączona ekspertyza nie uzupełnia stanu faktycznego w nim opisanego. Wypowiedź w niej zawarta dotycząca zagadnienia co do określenia podstawy opodatkowania piw smakowych nie mogła być uwzględniona, ponieważ Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego nie jest instytucją powołaną do oceny skutków prawnopodatkowych.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem sądu kasacyjnego nie ulega wątpliwości, iż dokładne wyjaśnienie wszystkich wymienionych pojęć wymaga posiadania wiadomości specjalnych. Konieczna do tego jest wiedza specjalistyczna z zakresu technologii browarnictwa. Wiedzy takiej nie posiada ani organ podatkowy ani Sąd. Dlatego obowiązkiem organu podatkowego było dokładne wyjaśnienie tych pojęć opierając się na opiniach osób posiadających wiadomości specjalne w tym zakresie. Organ podatkowy jednak tego nie uczynił zaś w zaskarżonej interpretacji pominął ekspertyzę Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.

NSA jednocześnie zgodził się z WSA, iż autor ekspertyzy nie jest uprawniony do określania jaka winna być podstawa opodatkowania piwa smakowego, jednak wskazał, że wyjaśnienie pojęć występujących w spornych przepisach jest niezbędne dla prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy. Dlatego też NSA uznał, iż skarga kasacyjna podatnika była uzasadniona.

Wyrok NSA z 5 listopada 2012 r., I GSK 187/11