Sprawa dotyczyła bonów rozdawanych przez spółkę z Wrocławia, która prowadziła badania statystyczne wśród lekarzy. W ankiecie pytała ich, jakie leki najczęściej przepisują pacjentom. Wyniki swoich badań sprzedawała potem firmom farmaceutycznym.

Bony podarunkowe przekazywane lekarzom wraz z ankietą miały wartość do 100 zł.

Spółka spytała Izbę Skarbową w Poznaniu, czy takie bony są opodatkowane i czy w takiej sytuacji musi wystawiać lekarzom PIT-8C, czyli informację o uzyskanym przychodzie.

Spółka była zdania, że bony są zwolnione z PIT, bo są rozdawane w celu popularyzacji ankiet. Jako podstawę zwolnienia wskazywała art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT, zwalniający z podatku - do kwoty 200 zł - nieodpłatne świadczenia otrzymane w związku z promocją lub reklamą świadczeniodawcy.

Izba skarbowa uznała jednak, że bony są opodatkowane, bo spółka rozdaje je nie po to, by promować ankiety, tylko by zwiększyć swój własny dochód. Izba podkreśliła, że informacje zebrane z ankiet spółka sprzedaje następnie firmom farmaceutycznym.

Spółka zaskarżyła decyzję izby do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ale sąd oddalił jej skargę Uznał, że skoro działalność spółki polega na sprzedawaniu zebranych informacji firmom farmaceutycznym, to ich odbiorcami nie są lekarze i nie można uznać, że bony są im rozdawane w celu promocji lub reklamy spółki. Dlatego lekarze muszą zapłacić PIT od otrzymanych bonów - uznał WSA.

Spółka złożyła skargę kasacyjną na ten wyrok, ale we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jej kasację (sygn. II FSK 2009/11). NSA uznał - podobnie jak WSA - że bony mają zachęcać lekarzy do wypełnienia ankiety, ale nie mają związku ani z promocją, ani reklamą spółki.

ede/ kjed/ pz/