Do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zwróciła się nowo zawiązana spółka z o.o., która chciała rozpocząć świadczenie usług przedstawiciela podatkowego. Spółka zapytała organ czy, gdy rozlicza podatek od towarów i usług oraz inne podatki przez okres krótszy niż 2 lata może być ustanowiona przedstawicielem podatkowym przedsiębiorców mających siedzibę poza UE. Spółka, jako przedstawiciel podatkowy w imieniu podatnika chce dokonywać rozliczeń podatku VAT, składać w jego imieniu deklaracje VAT oraz przechowywać rejestry tego podatku. Ustanowienie przedstawiciela następuje na podstawie umowy zawartej między stronami. Przy czym aby móc uzyskać status przedstawiciela podatkowego konieczne jest spełnienie warunków określonych w art. 18b ust. 1 ustawy.

Spółka uważa, że spełnia wszystkie warunki do tego, aby zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy o VAT zostać takim przedstawicielem. Według spółki art. 18b ust. 1 ustawy o VAT nie wprowadził przede wszystkim warunku terminowego rozliczania podatku od towarów i usług oraz innych podatków stanowiących dochód budżetu państwa przez ostatnie 24 miesiące, tak jak to było jeszcze w stanie prawnym przed 1 kwietnia 2011 r. Od tej daty wymogi dotyczące przedstawiciela podatkowego zostały przez ustawodawcę złagodzone. Według spółki złagodzenie to polegało nie tylko na zrezygnowaniu przez ustawodawcę z warunku rozliczania podatków przez ostatnie 24 miesiące, ale także z warunku, aby rozliczanie to dokonywane było w sposób terminowy. A to w opinii spółki oznacza to, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów prawa, nie tylko podmiot rozliczający podatki nieterminowo może zostać ustanowiony przedstawicielem podatkowym. Może nim zostać również podmiot, który tak jak spółka, rozlicza podatki przez okres krótszy niż 24 miesiące.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się nie zgodził. Organ uznał, że utrzymano jednak zasadę - w odniesieniu do stanu prawnego obowiązującego do 31 marca 2011 r., do którego odwołuje się spółka, że przedstawiciel podatkowy nie może mieć zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa - czyli m.in. w zakresie podatku VAT w ciągu ostatnich 24 miesięcy. W znowelizowanych przepisach dotyczących warunków wprowadzono zastrzeżenie, że po stronie przedstawiciela podatkowego mogą powstawać zaległości nieprzekraczające odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach. Wystąpienie takich zaległości (w takiej kwocie) nie odbiera podmiotowi prawa do bycia przedstawicielem podatkowym. Według organu nowelizacja przepisów nie polegała na tym, że zniesiono obowiązek, aby podmiot chcący uzyskać status przedstawiciela podatkowego legitymował się przynajmniej 24 miesięcznym stażem, jako podatnik podatków stanowiących dochód budżetu państwa. Nowelizacja jedynie zliberalizowała warunki rozliczenia tych podatków dopuszczając pewne zaległości w tych podatkach.

Podsumowując spółka, która rozlicza się z fiskusem przez okres krótszy niż 24 miesiące nie może uzyskać statusu przedstawiciela podatkowego.

Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13.04.2017 r., sygn. 2461-IBPP4.4512.5.2017.1.PK

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów