Jak wynika z przepisu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dodatkowym warunkiem zwolnienia od podatku, poza zgłoszeniem nabytych środków pieniężnych naczelnikowi urzędu skarbowego, jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

W świetle powyższego, rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy warunek określony w tym przepisie dotyczący udokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy jest spełniony także w przypadku, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane na rzecz obdarowanej, zgodnie z zawartą umową, bezpośrednio na rachunek bankowy zbywcy lokalu mieszkalnego.

Minister finansów, zmieniając z urzędu wydaną w jego imieniu interpretację indywidualną uznał, że w sytuacji takiej, należy uwzględnić linię orzeczniczą w takich sprawach wyznaczoną przez Naczelny Sąd Administracyjny, m.in. w wyrokach z 25 marca 2011 r. sygn. akt II FSK 2020/09, z 3 listopada 2011 r. sygn. akt II FSK 880/10, z 19 stycznia 2012 r. sygn. akt II FSK 1419/10 oraz z 14 marca 2012 r. sygn. akt II FSK 1534/11.

Zgodnie z poglądem tego sądu, przedstawionym w powyższych wyrokach, podlega zwolnieniu od podatku nabycie tytułem darowizny środków pieniężnych, jeżeli nabycie to zostało zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym terminie i udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy prowadzony dla innego, niż obdarowany, podmiotu, ale na rzecz osoby obdarowanej.

Interpretacja indywidualna ministra finansów z 20 listopada 2012 r., PL/LM/834/67/KPV/12/1769