Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 sierpnia 2015 r.

W przedmiotowej sprawie do fiskusa w sprawie sprzedaży udziału w nieruchomości zwrócił się podatnik, który pozostaje z małżonkiem w rozdzielności majątkowej. 8 lipca 2008 r. małżonkowie nabyli po 1/2 udziału we własności nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu o powierzchni 842 m2.

W 2014 r. na podstawie decyzji uzyskanej z wydziału geodezji i kartografii urzędu miejskiego dokonano podziału nieruchomości na dwie działki.

30 kwietnia 2015 r. na jednej z działek zakończono budowę oraz wystąpiono o pozwolenie na użytkowanie murowanego domu jednorodzinnego. Wybudowany dom nie stanowi przedmiotu odrębnej własności, lecz jest częścią nieruchomości stanowiącej działkę budowlaną i postawiony na niej budynek.

Małżonkowie zamierzają sprzedać tę nieruchomość, tj. działkę wraz z wybudowanym na nim budynkiem mieszkalnym.

Powstało jednak pytanie czy uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przychód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem podatnika nie, ponieważ za datę nabycia nieruchomości składającej się z gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym należy uznać datę nabycia gruntu (a więc 8 lipca 2008 r.), bez względu na to, kiedy na tym gruncie postawiono budynek. W przypadku wybudowania budynku na własnym gruncie (w przeciwieństwie do gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste), grunt ten wraz z budynkiem stanowi bowiem jedną nieruchomość.

Fiskus się zgodził. Jego zdaniem w omawianej sprawie istotne jest ustalenie momentu nabycia udziału w nieruchomości. Nieistotny dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest sam fakt podziału nieruchomości. Jeżeli właściciel (współwłaściciel) dokonuje jedynie podziału nieruchomości, to nie mamy do czynienia z żadnym nabyciem, bo chodzi o nieruchomość, której ta osoba jest już właścicielem (współwłaścicielem). Sam podział nieruchomości (działki) w 2014 r. nie stanowił daty nowego nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. W wyniku podziału podatnik nie nabył bowiem żadnych nowych nieruchomości ponad to, czego był już współwłaścicielem. Nadal posiadał udział w takiej samej wielkości nieruchomości jak przed podziałem, tyle że w mniejszych działkach. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Także budowa na jednej z działek budynku mieszkalnego nie miała wpływu na opodatkowanie. W przypadku wybudowania budynku na własnym gruncie, grunt ten wraz z budynkiem stanowi jedną rzecz (nieruchomość). To oznacza, że skoro budynek nie stanowi odrębnej nieruchomości, to nie może być samodzielnym przedmiotem zbycia bez gruntu, na którym został wzniesiony. Sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Dlatego za datę nabycia nieruchomości w takim wypadku uznać należy datę nabycia gruntu, niezależnie od tego, kiedy na gruncie tym wzniesiono budynek.

W konsekwencji przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w ww. nieruchomości w ogóle nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 sierpnia 2015 r., sygn. akt IBPB-2-2/4511-216/15/MW, LEX nr 271589

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł