Stawka akcyzy na olej opałowy wynosi obecnie 232 zł/1000 l, natomiast na olej do celów napędowych 1196 zł/1000 l. Wysokie zróżnicowanie stawek akcyzy jest główną przyczyną występowania nieprawidłowości polegających na wykorzystywaniu oleju opałowego niezgodnie z przeznaczeniem. W celu przeciwdziałania takim zjawiskom w ustawie o podatku akcyzowym wprowadzono przepisy szczególne. Zgodnie z art. 89 ust. 16 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku nieterminowego złożenia miesięcznego zestawienia oświadczeń lub niezłożenia go w ogóle ma zastosowanie stawka akcyzy w wysokości 1822 zł/1000 l lub 2047 zł/1000 kg. (w zależności od parametrów fizykochemicznych). Jak podkreślił minister, sankcja ta jest istotnym elementem kontroli obrotu tymi wyrobami. Zestawienia z kolei są jedynym źródłem informacji przekazywanych przez dystrybutorów olejów opalowych do urzędów celnych, co umożliwia analizę danych bez potrzeby wszczynania kontroli podatkowych.

Minister odrzucił jednocześnie tezę jakoby za to samo naruszenie podatnika spotykają dwie sankcje – wyższy od wymierzonego na ogólnych zasadach podatek i kara za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe orzekana przez sąd na podstawie k.k.s. Minister podkreślił, że stawka podatku akcyzowego wynikająca z art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym nie jest rodzajem kary. Jest to stawka właściwa m.in. dla olejów opałowych w przypadku niespełnienia przez podatnika warunków uprawniających do zastosowania stawki w wysokości 232 zł/1000 l lub 64 zł/1000 kg (zależnie od parametrów fizykochemicznych).

Minister poinformował też, że resort finansów zgłosił Ministerstwu Gospodarki potrzebę zmian w przepisach dotyczących systemu oświadczeń stosowanych w obrocie paliwami opałowymi.

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 11 maja 2012 r.