Podczas zoragnizowaneg w mijającym tygodniu posiedzenia połączonych sejmowych komisji ds. Unii Europejskiej i samorządu terytorialnego Sługocki przedstawił informację rządu na temat przyszłej polityki spójności oraz przyszłej perspektywy finansowej w związku z opublikowaniem „Piątego Raportu Spójności”. Wiceszef MRR przyznał, że resort przygotowuje scenariusze na wypadek przekroczenia przez woj. mazowieckie poziomu 75 proc. średniego PKB na mieszkańca w krajach UE. Regiony, w których ten wskaźnik jest niższy otrzymają najwięcej przy podziale środków w nowej perspektywie finansowej.
- Mazowsze jest województwem o największych zróżnicowaniach regionalnych. [...] Jest zagrożenie, że przekroczy 75 proc. średniej PKB na mieszkańca. Mamy jednak dwa warianty – myślę, że oba są korzystne dla województwa – zapewnił Sługocki. Wariant pierwszy polega na wyłączeniu Warszawy z obszaru NUTS-2, czyli województwa mazowieckiego. - Według drugiego rozwiązania, Warszawa mogłaby zostać objęta interwencją w ramach celu 1 przy zastosowaniu okres przejściowego. Nie będzie to jednak miało żadnego wpływu z punktu widzenia redystrybucji środków w ramach województwa mazowieckiego – przekonywał wiceminister.
Zdaniem Sługockiego, w perspektywie finansowej po 2020 roku, również Wielkopolska i Pomorze mogą przekroczyć poziom 75 proc. PKB na mieszkańca.
Źródło: Serwis samorządowy PAP