Resort finansów wkrótce zmieni przepisy podatkowe, które dzisiaj pozwalają bankom obejść podatek Belki. Idea Bank ma jednak pomysł, jak w przyszłości obejść ten zakaz. |
Dzisiaj banki mogą oferować lokaty bez podatku dzięki zapisom ordynacji podatkowej. W uproszczeniu każe ona zaokrąglać kwotę podatku do pełnego złotego. Jeśli podatek do zapłacenia jest mniejszy niż 50 gr, wówczas obcina się go do zera. Parametry lokat antypodatkowych (dzienna kapitalizacja, określona kwota maksymalna lokaty) są tak ustawione, by należny podatek nie przekroczył tego poziomu. Wkrótce ma się to jednak zmienić, bo Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmianę przepisów i wtedy sztuczka z zaokrąglaniem podatku nie będzie już możliwa.
Ale Idea Bank ma na to sposób. Nie znalazł kolejnej luki w przepisach, ale wprowadził właśnie do oferty Lokatę Gwarantowaną. Jest to lokata z dzienną kapitalizacją, ale jednocześnie z gwarancją stałego oprocentowania.
Na lokacie rocznej bank płaci 4,85 proc. odsetek netto, co odpowiada 6 proc. na standardowym depozycie obciążonym podatkiem. Ale w momencie zmiany przepisów bank zobowiązuje się zmienić oprocentowanie lokaty w taki sposób, by przez cały czas przynosiła ona na czysto 4,85 proc. zysku w skali roku. Kiedy przepisy się zmienią, bank podwyższy oprocentowanie do 6 proc. w skali roku.

Źródło: wyborcza.biz