Istota sporu sprowadzała się do kwestii czy podatnik, który zaciągnął kredyt w celu nabycia na własne potrzeby mieszkaniowe od dewelopera samodzielnego lokalu mieszkalnego, który powstał w wyniku przebudowy budynków magazynowych, może skorzystać z tzw. ulgi odsetkowej.

Organy podatkowe uznały, że jedną z przesłanek, które warunkują skorzystanie z ulgi odsetkowej jest nabycie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym. Jednak nabycie lokalu mieszkalnego od podmiotu trudniącego się budowaniem domów mieszkalnych powstałego na skutek przebudowy budynków niemieszkalnych na mieszkalne nie spełnia warunku nowo wybudowanego budynku z art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Organ uznał też, że podatnik nie wypełnił warunków określonych w art. 26b ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, ponieważ nie można uznać opisanej inwestycji za poczynioną na rzecz własnych potrzeb mieszkaniowych, ponieważ to sam podatnik powinien podjąć i osobiście prowadzić inwestycję związaną z przebudową budynku niemieszkalnego, dostosowując go na cele mieszkalne.

Podatnik nie zgodził się z tym stanowiskiem, a sprawa trafiła do WSA. I jakkolwiek Sąd w Szczecinie w wyroku z 28 kwietnia 2010 r., I SA/Sz 47/10, LEX nr 686389 wskazał za organem podatkowym, że wzniesione budynki nie były budynkami nowo wybudowanymi, albowiem nie postawiono ich od podstaw, to nie zgodził się z organem podatkowym w kwestii wypełnienia przez podatnika warunków z art. 26b ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Tu sąd orzekł, że nie jest warunkiem koniecznym samodzielne i osobiste prowadzenie przez podatnika inwestycji związanej z przebudową budynku niemieszkalnego.

Ostatecznie jednak sprawa trafiła do NSA, ponieważ organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną zarzucając WSA naruszenie art. 26b ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. NSA uznał, że art. 26b ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT pozwala na skorzystanie z ulgi odsetkowej podatnikom, którzy podjęli się inwestycji związanej z przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkaniowe, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie, spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Oznacza to, że odliczenie w tym przypadku ma zastosowanie do podatników, którzy najpierw nabyli budynek, a następnie osobiście, bądź też zlecając wykonanie prac wyspecjalizowanej firmie – dokonali przebudowy nabytego budynku, w wyniku których powstało samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Wyrok NSA z 24 kwietnia 2012 r., II FSK 1486/10