Komisja przedstawiła w środę projekt dyrektywy w tej sprawie. Proponuje w nim ustanowienie jednej europejskiej normy w zakresie e-fakturowania. KE szacuje, że przejście w zamówieniach publicznych na e-faktury mogłoby w całej UE przynieść oszczędności rzędu 2,3 mld euro.

„Przejście na system e-zamówień, a w szczególności na fakturowanie elektroniczne, może przynieść znaczne oszczędności oraz ułatwić funkcjonowanie zarówno rządom, jak i tysiącom przedsiębiorstw działających na rynku wewnętrznym. Przejście z dokumentów papierowych na w pełni zautomatyzowane fakturowanie może obniżyć koszty wystawienia faktury z 30-50 euro do 1 euro. Jest to dobry sposób na uzyskanie tak potrzebnych w obecnej sytuacji gospodarczej oszczędności. Z uwagi na to, że sektor publiczny jest największym płatnikiem w UE, powinien odgrywać główną rolę w promowaniu fakturowania elektronicznego” - powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier.

Komisja podkreśla, że obecnie w Europie e-faktury nie są w ogóle popularne - w zależności od kraju stanowią 4-15 proc. ogółu wystawionych faktur.

luo/ mc/