Kwestią kluczową przy określeniu możliwości zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów jest analiza ograniczeń wskazanych w ustawie o CIT. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z powyższego wynika, iż skapitalizowane odsetki stanowią koszty uzyskania przychodów.

Niemniej należy zwrócić uwagę na naturę kapitalizacji. Kapitalizacja odsetek polega na przekształceniu zobowiązania z tytułu odsetek w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki czy też kredytu. Innymi słowy, zobowiązanie z tytułu odsetek dopisane zostaje do zobowiązania głównego (efekt kapitalizacji jest identyczny jak spłata odsetek oraz ponowne zaciągnięcie pożyczki w kwocie spłaconych odsetek). Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie liczone jest od nowej, wyższej podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał i doliczone do tego kapitału odsetki. W ten sposób, pomimo braku faktycznego przepływu naliczonych odsetek na rachunek pożyczkodawcy, w dniu kapitalizacji następuje postawienie tych odsetek do jego dyspozycji.

Konsekwentnie, kapitalizację należy uznać za formę zapłaty odsetek. To z kolei powoduje, że skapitalizowane odsetki od pożyczki (niezwiązanej z działalnością inwestycyjną spółki), która została zaciągnięta od pożyczkodawcy należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki w dacie kapitalizacji, a nie w dacie faktycznej zapłaty skapitalizowanych odsetek.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 maja 2012 r., IPPB3/423-174/12-2/EŻ.