Przepisy Ordynacji Podatkowej regulują kwestię właściwego zaokrąglania kwoty podstawy opodatkowania, jak również samego podatku.


Liczy się pełny złoty

Zasady zaokrąglania zostały szczegółowo opisane w art. 63 Ordynacji Podatkowej.
Podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków zaokrągla się do pełnych złotych, w taki sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa się do pełnych złotych.

Zasadę tą stosuje się analogicznie w stosunku do odsetek za zwłokę, opłat prolongacyjnych, oprocentowania nadpłat oraz wynagrodzeń przysługującym płatnikom i inkasentom.


Przykład

Podatnik wykazał dochód w wysokości 25768,59 zł. Dla potrzeb przykładu zakładamy, że podatnik jest opodatkowany skalą podatkową i nie przysługują mu żadne odliczenia. Podstawa opodatkowania w tym przypadku wyniesie 25769zł a podatek po zaokrągleniu 4082zł (przed zaokrągleniem – 4082,4zł).


Podatki i opłaty lokalne podlegają odmiennym regulacjom

Podatnik powinien jednakże pamiętać, że przedstawionej reguły nie stosuje się przy zaokrąglaniu podstaw opodatkowania i kwot podatków lokalnych, w stosunku. Warto zauważyć, że wykaz stawek obowiązujących w kolejnym roku podatkowym jest ogłaszany przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Zasady zaokrąglania właściwe dla tych opłat zostały opisane w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którymi kwoty zostają podniesione do pełnych złotych, niezależnie od tego, czy ich końcówka przekracza granicę 50 groszy, czy też nie.
Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care