Pytanie

Podatnik sprzedał usługę prawniczą, za którą nie otrzymał od kontrahenta zapłaty. W związku z powyższym, dokonał korekty podatku VAT na zasadach ulgi na złe długi. W późniejszym okresie podatnik dokonał korekty opisanej faktury, zmniejszając podstawę opodatkowania oraz podatek VAT.
Jak w takim razie postąpić z taką korektą faktury, jeżeli już odliczono z niej pierwotnie VAT z ulgi na złe długi?

Odpowiedź

W opisanej sytuacji nie należy dokonywać korekty deklaracji ani ewidencji, bowiem podatek należny został już skorygowany.

Uzasadnienie

Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., nie regulują sytuacji opisanej w pytaniu.
Jak stanowi art. 89b ust. 1 u.p.t.u., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Faktura korygująca zawsze odnosi się do zdarzenia gospodarczego udokumentowanego fakturą pierwotną – ze zdarzeniem tym wiążą się również skutki podatkowe wynikające z ustawy o VAT i przepisów wykonawczych do niej.
W opisanej sytuacji zarówno Państwo jak i kontrahent dokonaliście korekty podatku należnego na podstawie przepisów dotyczących tzw. ulgi na złe długi. W takiej sytuacji zobowiązanie niejako "wygasa", dlatego też w mojej opinii pomimo wystawienia faktury korygującej, nie wywoła ona skutków na gruncie u.p.t.u.