W przedmiotowej sprawie rada gminy w lutym 2011 r. podjęła uchwałę w sprawie zmiany uchwały z grudnia 2010 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Zmiany polegały na określeniu stawki podatku od nieruchomości od nowej kategorii przedmiotów opodatkowania, tj. od "budynków letniskowych (budynków rekreacji indywidualnej) lub użytkowanych na te cele".

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej stwierdziło nieważność uchwały przyjmując, że roczne stawki podatku od nieruchomości nie mogą być zmieniane w trakcie roku podatkowego. Ponadto zdaniem Kolegium nie można wyodrębniać nowych kategorii przedmiotów opodatkowania w trakcie roku podatkowego.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd kasacyjny nie podzielił stanowiska Kolegium RIO i wskazał, że w istocie uchwała rady gminy zmieniająca w stosunku do "budynków letniskowych (budynków rekreacji indywidualnej) lub użytkowanych na te cele" wprowadziła taką samą wysokość stawki podatku jak i uchwała podstawowa z grudnia 2010 r. w zakresie "budynków pozostałych", do których budynki letniskowe były zaliczone. Z tego powodu uchwała zmieniająca prawa nie narusza.

Według sądu kasacyjnego prawa także nie narusza wyodrębnienie z grupy przedmiotów opodatkowania, określonych, jako "budynki pozostałe" trzech podgrup przedmiotów, w miejsce dwóch. Zdaniem sądu jeżeli dopuszczalne jest wprowadzenie przez radę gminy w trakcie roku podatkowego nowych, zmienionych (obniżonych lub równych) stawek podatku to także niezrozumiałym byłoby przyjęcie poglądu przeciwnego w stosunku do wyodrębnienia przez radę gminy w uchwale zmieniającej odrębnej podgrupy przedmiotów opodatkowania.

Wyodrębnienie w trakcie roku podatkowego od dnia wejścia w życie uchwały zmieniającej uchwałę rady gminy o wprowadzeniu na dany rok podatkowy stawek podatku od nieruchomości z grupy przedmiotów opodatkowania wskazanych w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) u.p.o.l. - przedmiotu określonego, jako budynki letniskowe (budynki rekreacji indywidualnej) lub użytkowanych na te cele, w tej samej co dotychczas stawce podatkowej- nie narusza powołanego przepisu i przepisu art. 20a u.p.o.l. Jest to bowiem doprecyzowanie uchwały modyfikujące jej dotychczasową treść.

Zatem, jeżeli art. 5 ust. 1-4 i art. 20a u.p.o.l. nie wprowadzają zakazu uchwalenia przez radę gminy stawek podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego - to tym samym nie wprowadzają one zakazu wyodrębnienia w trakcie roku podatkowego z dotychczas obowiązującego przedmiotu opodatkowania nowego, bardziej szczegółowego przedmiotu opodatkowania.

Wyrok NSA z 25 października 2013 r., II FSK 2772/11