Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja chemikaliów, w tym nawozów mineralnych. Zajmuje się ona również sprzedażą energii elektrycznej na rzecz tzw. nabywców końcowych oraz zużycia energii elektrycznej na potrzeby własne (głównie procesy produkcyjne wyrobów chemicznych).

Zdaniem wnioskodawcy wykorzystywanie energii elektrycznej w opisanych wyżej procesach i zakresie może skorzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego, o którym mowa w art. 30 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. Potwierdza to, wskazana we wniosku, ekspertyza specjalisty renomowanej instytucji naukowej, zgodnie z którą, we wskazanych zakładach zachodzą reakcje, które stanowią procesy redukcji chemicznej. Ekspert dodał również, że wykorzystywane w tych zakładach urządzenia, które są zasilane energią elektryczną, są niezbędne do prawidłowego przebiegu ww. reakcji redukcji chemicznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wykorzystywanie energii elektrycznej będzie korzystało ze zwolnienia z podatku akcyzowego, jeśli wnioskodawca spełni poniższe wymogi.

Zwolnienie to jest uwarunkowane:

1) wykorzystywaniem energii elektrycznej przez podmiot będący podatnikiem akcyzy od tej energii oraz

2) przekazywaniem przez podmiot wykorzystujący energię elektryczną do właściwego naczelnika I urzędu celnego oświadczenia o ilości wykorzystanej energii i sposobie jej wykorzystania (art. 30f i ust. 7b ustawy o podatku akcyzowym).

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lipca 2016 r., sygn. IBPP4/4513-129/16/MK.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów