Ministerstwo Finansów zaprezentowało w poniedziałek symulację rozliczenia z fiskusem za pomocą deklaracji elektronicznej, która nie będzie wymagać kwalifikowanego (lub bezpiecznego) podpisu elektronicznego.

Ponieważ prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, jeszcze przed świętami Wielkanocnymi podatnicy, którzy nie posiadają kwalifikowanego podpisu elektronicznego, będą mogli złożyć deklarację PIT-37 przez Internet.

Resort finansów tłumaczy, że uruchomienie systemu ma na celu m.in. ograniczenie formalności związanych z wypełnieniem zeznań podatkowych, ułatwienie ich składania oraz oszczędność kosztów dla podatników (kwalifikowany podpis elektroniczny kosztuje około 300 zł).

W tym roku z rozliczenia e-deklaracją, bez konieczności posiadania bezpiecznego e-podpisu, będą mogli skorzystać tylko podatnicy składający PIT-37 wraz z załącznikami: PIT/O, PIT/D, PIT 2K.

Małżonkowie, którzy będą chcieli się rozliczyć wspólnie, muszą jednak wypełnić druk papierowy. Jedna z tych osób będzie musiała upoważnić drugą do podpisania deklaracji w jej imieniu. Wiązać się to będzie z koniecznością wypełnienia i wysłania do urzędu skarbowego papierowego formularza UPL-1.
W tym roku drogą elektroniczną nie będzie można złożyć także korekty deklaracji PIT-37.

Interaktywny formularz e-deklaracji PIT-37, który będzie można złożyć bez konieczności podpisania bezpiecznym podpisem, znajdzie się na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl.

Formularz ma sprawdzać poprawność wpisywanych danych. Pola wyliczane na podstawie uzupełnionych danych będą automatycznie wypełniane. Przy niektórych będą się pojawiać „chmurki" z objaśnieniami.

Do rozliczenia za pomocą tego formularza potrzebny będzie komputer z systemem operacyjnym Windows (2000,VP, Vista) i dostępem do Internetu oraz oprogramowaniem Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej ze specjalną tzw. wtyczką. Będzie ją można pobrać ze strony e-Deklaracji (www.e-deklaracje.gov.pl). Potrzebne też będą pobrane z tej samej strony formularze interaktywne PIT-37 oraz UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru).

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, znacznie prostsze będzie rozliczenie się elektroniczne z fiskusem za pomocą aplikacji, którą będzie można ściągnąć ze strony e-Deklaracji. Oprócz interaktywnego formularza program będzie zawierał m.in. podatkowe akty prawne oraz umożliwi zarządzanie wysłanymi już dokumentami.