Dochody małżonków uzyskiwane z wynajmu nieruchomości będącej ich wspólną własnością mogą być deklarowane do opodatkowania tylko przez jednego z nich.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie mają możliwość zadeklarowania całości przychodów z tytułu najmu, dzierżawy itp. przez jednego z nich, jeżeli pochodzą one ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy. Warunkiem takiego opodatkowania jest złożenie we właściwym urzędzie skarbowym stosownego oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z najmu, dzierżawy itp. przez jednego z małżonków. Oświadczenie powinno zostać złożone najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy. Pojęcie pierwszy przychód należy rozumieć jako pierwszy przychód w danym roku podatkowym.

Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu obowiązuje przy zapłacie zaliczek przez cały rok podatkowy oraz przy składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) chyba, że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z tego tytułu.

źródło: www.mf.gov.pl