W sprawie chodziło o możliwość zwolnienia z opodatkowania środków pochodzących ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym w przypadku przeznaczenia ich na remont wspólnego mieszkania wynajmowanego w zasobach TBS.

Chodziło o podatnika, który w grudniu 2014 r. otrzymał wraz z siostrą mieszkanie w drodze spadku po zmarłej matce. W maju 2015 r. dokonano sprzedaży ww. mieszkania, a więc przed upływem 5 lat.

Podatnik powziął wątpliwość, czy środki pochodzące ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczone na remont mieszkania wynajmowanego w zasobach TBS można uznać za „przeznaczone na własne cele mieszkaniowe”.

Podatnik uważa, że wystąpi tu cel mieszkaniowy, w konsekwencji czego dochód będzie zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Fiskus się nie zgodził. Owszem, potwierdził, że w odniesieniu do sprzedaży lokalu mieszkalnego (udziału w lokalu mieszkalnym) nabytego w spadku istnieje możliwość przeznaczenia środków z tej sprzedaży na własne cele mieszkaniowe i skorzystanie ze zwolnienia. Jednak katalog wydatków stanowiących własne cele mieszkaniowe podatnika, wskazany w art. 21 ust. 25 ustawy, ma charakter zamknięty – jest to wyliczenie enumeratywne. Ustawodawca, formułując zwolnienie przedmiotowe w sposób jednoznaczny wskazał realizację celów mieszkaniowych, które pozwalają na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia.

Według organu, osoba partycypująca w kosztach budowy realizowanej przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) nie nabywa prawa własności do lokalu mieszkalnego wybudowanego w ramach popierania budownictwa mieszkaniowego, lecz prawo do korzystania z niego na zasadach najmu. Dopiero po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 33e-33k ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, osoba, która zawarła umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego budowanego przez TBS, będąc jednocześnie najemcą przedmiotowego lokalu, może stać się jego właścicielem. A przepisy ustawy o PIT w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) wskazują, że za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego. Przy czym przez własny lokal rozumie się lokal stanowiący własność lub współwłasność podatnika. To oznacza, że w momencie wydatkowania środków ze sprzedaży, względnie w okresie, jaki został przewidziany przez ustawodawcę na wydatkowanie środków ze sprzedaży, musi być spełniony warunek określony tym przepisem, czyli lokal mieszkalny musi stanowić własność lub współwłasność podatnika (a więc podatnikowi musi przysługiwać tytuł własności/współwłasności do lokalu). Innymi słowy, przez własne cele mieszkaniowe w rozumieniu ustawy należy rozumieć m.in. remont własnego lokalu mieszkalnego, co w niniejszym wypadku nie ma miejsca, bowiem podatnik chce remontować mieszkanie wynajmowane od TBS. Nawet uiszczając kwoty z tytułu partycypacji w kosztach budowy realizowanej przez TBS nie nabywa się prawa własności do lokalu mieszkalnego, lecz jedynie prawo do korzystania na zasadach najmu z mieszkania wybudowanego w ramach popierania budownictwa mieszkaniowego, które nie stanowi udziału we własności lokalu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 maja 2016 r., sygn. akt IBPB-2-2/4511-278/16/MZM, LEX nr 308925