Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 czerwca 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się podatnik, który otrzymał od swojej matki darowiznę w kwocie 80 tys. zł. W umowie darowizny wskazał do przelewu środków pieniężnych numer konta bankowego swojej żony, gdyż z tego konta korzystają wspólnie prowadząc swoje gospodarstwo domowe. Na to konto tego samego dnia jego matka dokonała wpłaty. Podatnik pozostaje z żoną we wspólności majątkowej małżeńskiej, dlatego uważał, iż nie będzie miało to znaczenia. Aby uniknąć podatku poinformował też urząd skarbowy o otrzymaniu darowizny.

Według podatnika darowizna od matki korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn również w przypadku, gdy ta darowizna środków pieniężnych wpłynęła na konto jego małżonki.

Fiskus się zgodził. Uznał, że spełnione były warunki do zwolnienia. Podatnik otrzymał darowiznę od najbliższego członka rodziny – matki, czyli osoby wymienionej w art. 4a ust. 1 ustawy podatku od spadków i darowizn, darowizna została w ustawowym terminie zgłoszona do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przekazanie środków zostało udokumentowane w sposób określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Fiskus podkreślił, że bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia jest fakt, że środki pieniężne zostały przekazane nie na rachunek obdarowanego, lecz na rachunek bankowy żony obdarowanego. Należy bowiem podkreślić, że w przypadku, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek współmałżonka, jeżeli z umowy darowizny wynika, że środki pieniężne są przekazywane tytułem darowizny „na rzecz obdarowanego”, ale na rachunek bankowy jego żony.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 czerwca 2015 r., sygn. akt IBPBII/1/4515-52/15/MCZ, LEX nr 271656

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego