W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się przedsiębiorca, który zajmuje się prowadzeniem restauracji. Całość obrotu firmy restaurator ewidencjonuje na kasach fiskalnych. Wątpliwości restauratora wzbudzał sposób ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej pozycji w menu pn. "Danie dnia". Codziennie to danie jest inne. Pozycja ta znajduje się w cenniku restauracji. Po zmianach, które obowiązują od 1 października 2013 r. restaurator nie wiedział czy owa kategoria nadal spełnia wymogi zapisane w nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących i czy teraz musi szczegółowo wymieniać serwowane posiłki i stosować dla nich osobne kategorie nazewnictwa. Jego zdaniem opisywanie wydawanych posiłków, jako „danie dnia” spełnia wymogi stawiane w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących.

Fiskus zgodził się z restauratorem. Stwierdził, że w przypadku sprzedaży posiłków przy określaniu nazwy na paragonie, co do zasady, restaurator może wykorzystać m.in. nazewnictwo stosowane przy tworzeniu zasad odpłatności, tj. nazewnictwo z cennika oferowanych posiłków (zestawu menu). Przy czym, nie oznacza to, że każdy towar powinien mieć odrębne kodowanie na kasie. Istnieje możliwość pogrupowania towarów według kategorii. Restaurator dokonujący sprzedaży towarów pod nazwą „danie dnia” może zaprogramować w kasie taką nazwę dla oferowanych gotowych posiłków.

Fiskus podkreślił jednak, iż zasady dotyczące stosowania nazewnictwa spełniającego wymóg jednoznacznego identyfikowania towarów i usług, nie wykluczają stosowania przez podatników nazewnictwa zapewniającego bardziej szczegółowe rozróżnienie towarów i usług. Stosowanie jednak na tyle rozbudowanego nazewnictwa (obejmującego, w przypadku towaru takiego jak „danie dnia” wskazań dotyczących rodzaju poszczególnych elementów składowych dania obiadowego) ma dla podatników charakter fakultatywny.

To restaurator decyduje, w jaki sposób dobierze nazwę towaru lub usługi, tak by jego klient mógł jednoznacznie zidentyfikować przedmiot nabytego świadczenia, a sposób jednoznacznego identyfikowania towarów i usług jest ściśle związany z asortymentem, jaki oferuje. Wobec powyższego, restaurator może stosować nazwę „danie dnia” na paragonach fiskalnych, bez szczegółowego opisywania poszczególnych składników posiłków.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 stycznia 2014 r., IPTPP4/443-828/13-3/OS, LEX nr 216182

Czytaj także:

MF wydało ogólną interpretację dotyczącą paragonów fiskalnych>>>

Więcej informacji na paragonach dopiero od października 2013 r.>>>