W momencie dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów spółka nie miała NIP. O nadanie wystąpiła po sporządzeniu deklaracji i wystawiła tylko fakturę wewnętrzną od strony sprzedaży.
Czy po otrzymaniu NIP może dokonć korekty i wystąpić o zwrot podatku naliczonego?
Brak nadanego numeru identyfikacji podatkowej nie stanowi przeszkody dla korzystania z prawa do odliczania podatku naliczonego ani z możliwości zwrotu tego podatku na rachunek bankowy. A zatem – zakładając, że w momencie dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów spółka była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT – w przedstawionej sytuacji spółka mogła (i nadal może) na zasadach ogólnych odliczyć podatek oraz wykazać go do zwrotu na rachunek bankowy. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.
Posiadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP) przez podatników nie jest warunkiem korzystania z prawa do odliczania podatku naliczonego (co potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach – zob. przykładowo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 10 maja 2005 r., PP.0090/1/23/14/05). Warunkiem jest jedynie rejestracja podatników jako podatników VAT czynnych (zob. art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). A zatem – zakładając, że w momencie dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów spółka była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT – spółce w przedstawionej sytuacji prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje na zasadach ogólnych. Oznacza to, że jeżeli spółka nie odliczyła podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym (zapewne miesiącu) powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (zob. art. 86 ust. 10 pkt 2 u.p.t.u.), może dokonać takiego odliczenia w ramach deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (zob. art. 86 ust. 11 u.p.t.u.). Dopiero później spółka może dokonać odliczenia w drodze korekty deklaracji za okres rozliczeniowy powstania prawa do odliczenia (na podstawie art. 86 ust. 13 u.p.t.u.).

Nie ma także przeszkód, aby odliczony podatek spółka wykazała do zwrotu na rachunek bankowy. Ewentualne utrudnienie wystąpi, jeżeli spółka na podstawie art. 86 ust. 11 u.p.t.u. wykaże ten podatek do odliczenia w okresie rozliczeniowym, w którym nie wykona czynności opodatkowanych na terytorium kraju ani czynności poza terytorium kraju. Wówczas – ze względu na brzmienie przepisów art. 86 ust. 19 oraz art. 87 ust. 5a u.p.t.u. – wykazanie podatku do zwrotu wymagać będzie załączonego do deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D umotywowanego wniosku.

Na marginesie pragnę wskazać, że odliczenie podatku naliczonego oraz wykazanie go do zwrotu byłoby możliwe również, gdyby w momencie dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów spółka nie była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Przyjmuje się bowiem, że co prawda brzmienie art. 88 ust. 4 u.p.t.u. wyłącza prawo do odliczania podatku naliczonego przez podatników niezarejestrowanych jako czynnych podatników VAT, lecz nie ma przeszkód, aby zaległych odliczeń podatnicy tacy dokonywali po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT czynny. Stanowisko to reprezentowane jest zarówno przez sądy administracyjne (zob. przykładowo wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 stycznia 2006 r., I SA/Ol 445/05 czy wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2006 r., I FSK 378/06), jak i organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 czerwca 2010 r., ITPP2/443-242/10/AK czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2010 r., IPPP2/443-180/10-4/IG).