W przedmiotowej sprawie podatnik przyjął, że w przypadku podjęcia przez wspólników spółki osobowej uchwały o częściowym zwrocie w pieniądzu wkładów wspólników, kosztem uzyskania przychodu dla podatnika (wspólnika spółki osobowej) są wydatki na objęcie prawa do udziałów w spółce osobowej w wysokości nominalnej kwoty wkładów wniesionych do spółki osobowej.

Zdaniem organu podatnik nie ma jednak prawa do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w ramach wypłaty środków związanych ze zmniejszeniem udziału kapitałowego. Według organu podatnik błędnie rozpoznaje "nominalną kwotę wkładów" wniesionych do spółki osobowej, jako koszt objęcia udziałów w spółce osobowej. Wobec powyższego, środki pieniężne, które podatnik otrzyma tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego, będą w całości stanowiły przychód podlegający opodatkowaniu, jako przychód w praw majątkowych.

Sprawa trafiła do WSA w Białymstoku. Zdaniem sądu powstanie przychodu podatkowego w związku z częściowym zwrotem wkładu do spółki osobowej, daje podatnikowi możliwość obniżenia tego przychodu o koszty jego uzyskania, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT . Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń wynikających z art. 23 ustawy o PIT. Nie można więc zgodzić się ze stanowiskiem organu, że podatnik nie ma prawa do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w ramach wypłaty środków związanych ze zmniejszeniem udziału w spółce osobowej. Zasadą jest, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód, którym jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania (art. 9 ust. 2 ustawy o PIT ). A wyrażony przez organ podatkowy pogląd narusza przepisy art. 22 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o PIT , poprzez błędną ich interpretację.

Wyrok WSA w Białymstoku z 21 grudnia 2012 r., I SA/Bk 397/12