"Nie dyskutowaliśmy podatku (od depozytów) i nie wracamy do tego" - oświadczył przewodniczący Jannakis Omiru.

Wiceprzewodniczący rządzącego Zgromadzenia Demokratycznego (DISY) Awerof Neophytu powiedział, że nie oczekuje, by "plan B" dla Cypru został przygotowany tak, aby parlament mógł nad nim głosować jeszcze w czwartek. We wtorek parlament odrzucił jednorazowe opodatkowanie depozytów jako warunek uzyskania przez zagrożony bankructwem Cypr 10 miliardów pomocy finansowej od strefy euro i MFW.

Neophytu poinformował, że przywódcy partyjni jednomyślnie uzgodnili utworzenie z aktywów państwowych "funduszu solidarności", który będzie podstawą nadzwyczajnej emisji obligacji.

Kontrowersyjny plan dla Cypru, uzgodniony w nocy z piątku na sobotę w Brukseli, przewidywał jednorazowy podatek wysokości 6,75 proc. od depozytów nie przekraczających 100 tys. euro i 9,9 proc. od depozytów powyżej 100 tys. euro. Fiskus cypryjski miał z tego tytułu otrzymać 5,8 miliarda euro i było to warunkiem otrzymania pakietu pomocowego od strefy euro i MFW.

Strefa euro wielokrotnie sygnalizowała, że zgadza się na pewną elastyczność w określaniu przez Nikozję zasad tego jednorazowego podatku, ale pod warunkiem, że wspomniane 5,8 miliarda euro zostanie zagwarantowane.

az/ ap/