Dla zdecydowanej większości podatników rozliczenie się z urzędem skarbowym jest łatwe, pomimo to około połowa z nich nie przygotowuje formularza PIT w pełni samodzielnie.

Najpopularniejszym sposobem rozliczenia się z urzędem skarbowym w 2013 roku, podobnie jak rok temu, jest bezpośrednia wizyta w urzędzie skarbowym. Z roku na rok rośnie liczba podatników korzystających z możliwości rozliczenia się z urzędem skarbowym przez internet. Z szacunków KPMG w Polsce wynika, że w 2013 roku z takiej formy skorzysta ponad 3 mln podatników.

Obserwujemy, że wraz ze wzrostem poziomu komputeryzacji społeczeństwa, podatnicy z roku na rok coraz chętniej korzystają z elektronicznej możliwości rozliczenia się z urzędem skarbowym. Taka forma rozliczenia swoich dochodów zdecydowanie częściej preferowana jest przez osoby młode. – mówi Andrzej Marczak, Partner i Szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

Jak wynika z raportu KPMG w Polsce dla ponad połowy Polaków wypełnienie formularza PIT jest stosunkowo łatwe, a jedynie grupa 17 proc. podatników twierdzi, że rozliczenie z urzędem skarbowym jest trudne. Istnieje zależność pomiędzy poziomem wykształcenia, a oceną trudności przygotowania formularza rocznego zeznania podatkowego. W opinii osób z wykształceniem wyższym czynność ta jest zdecydowanie łatwiejsza niż ma to miejsce w przypadku pozostałych grup respondentów.

Chociaż dla większości Polaków rozliczenie z urzędem skarbowym nie sprawia trudności to jedynie jeden na trzech podatników przygotowuje roczne zeznanie podatkowe w pełni samodzielnie. Reszta osób albo zleca przygotowanie formularza w całości komuś innemu albo korzysta z pomocy księgowych, znajomych lub osób z rodziny. Liczna jest również grupa osób korzystających z programów komputerowych takich jak płyty CD dodawane do gazet, dedykowane programy internetowe lub system e-deklaracje. Z takiej pomocy korzysta 53 proc. podatników.

 

Ważną kwestią z punktu widzenia rocznego zeznania podatkowego jest możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W 2013 roku 65 proc. osób deklaruje, że skorzysta z takiej możliwości. Zdecydowanie chętniej takiej darowizny dokonują osoby z wykształceniem wyższym oraz osoby zarabiające powyżej 3 000 zł netto miesięcznie.

 

Jak wynika z przeprowadzonego przez nas badania, ponad 65 proc. podatników twierdzi, że organizacje pożytku publicznego efektywnie gospodarują otrzymanymi środkami. Niemniej jednak istnieje grupa – 16 proc. osób – która jest odmiennego zdania. Cieszy fakt, że Polacy chętnie przekazują 1proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, ale warto zaznaczyć, że nadal są podatnicy, którzy nawet nie wiedzą, że jest taka możliwość. – dodaje Andrzej Marczak, Partner i Szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.