W poniedziałek 21 października w nocy, na przedmieściach Augustowa, funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali do kontroli litewską ciężarówkę, jadącą drogą krajową nr 8. Zasiadający za kierownicą tira 42-letni obywatel Litwy twierdził, że wiezie z Łotwy na Węgry transport drewnianych zrębek. To samo wynikało z przedstawionych celnikom do kontroli dokumentów.

Funkcjonariusze postanowili jednak sprawdzić, czy mężczyzna mówi prawdę i otworzyli naczepę. Po chwili okazało się, że zamiast deklarowanego towaru, cała ciężarówka wypełniona jest po sufit kartonami z nielegalnymi papierosami

W sumie w litewskim tirze celnicy znaleźli 640 tysięcy paczek papierosów nieoznaczonych żadnymi banderolami. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to ponad 6 milionów złotych.

Podlascy celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę.

Służba Celna ustala również, gdzie nielegalny towar miał faktycznie trafić.

Za przemyt tak dużej ilości papierosów zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara 5 lat pozbawienia wolności.

Od początku 2013 roku podlaska Służba Celna zatrzymała już blisko 5,5 miliona paczek nielegalnych papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej ok. 50 milionów złotych.