W piątkowym głosowaniu nowelizację budżetu na 2013 r. poparło 235 posłów, przeciw głosowało 73, a 3 wstrzymało się od głosu.

Zmiany w tegorocznym budżecie poparło: 201 posłów PO (2 nie głosowało), 29 - PSL (cały klub), wszyscy posłowie koła Inicjatywa Dialogu (4 osoby; koło założyli b. posłowie Ruchu Palikota: Bartłomiej Bodio, Artur Bramora, Dariusz Dziadzio, Halina Szymiec-Raczyńska) i 1 poseł niezrzeszony - Tomasz Jagiełło.

Przeciwko było 35 posłów Ruchu Palikota (1 nie głosował), 22 SLD (4 nie głosowało), 14 posłów SP (3 nie głosowało), 2 niezrzeszonych (Wanda Nowicka i Przemysław Wipler).

Od głosu wstrzymało się trzech posłów niezrzeszonych, do niedawna posłów PO: Jarosław Gowin, John Godson i Jacek Żalek.

Z kolei za uchwaleniem zmiany w ustawie okołobudżetowej opowiedziało się 232 posłów, przeciw 70, 3 wstrzymało się od głosu.

Nowelę poparło: 198 posłów PO (5 nie głosowało), 29 posłów PSL (cały klub), 1 niezrzeszony (Tomasz Jagiełło) i wszyscy posłowie koła ID.

Przeciwko byli: posłowie RP (35, 1 nie głosował), SLD - (22, 4 nie głosowało), SP (14, 3 nie głosowało) i 2 niezrzeszonych (Nowicka i Wipler).

W przypadku projektu nowelizacji budżetu we wszystkich głosowaniach (wniosku o odrzucenie, poprawek i całości projektu) tak jak koalicja głosowało koło ID oraz poseł Jagiełło (niezrz.).

Od głosu wstrzymali się w większości głosowań nad poprawkami Gowin, Godson i Żalek, w przypadku niektórych poprawek podobną decyzję podejmowali też inni posłowie niezrzeszeni, m.in. Wipler. Z kolei poseł Żalek zagłosował w przypadku kilku poprawek tak jak posłowie koalicji. W głosowaniu nad całością nowelizacji budżetu Gowin, Godson i Żalek wstrzymali się, Wipler był przeciw.

Również przy projekcie nowelizacji ustawy okołobudżetowej - zarówno w głosowaniu nad wnioskiem o jej odrzucenie, poprawek, jak i całości - tak jak koalicja rządowa zagłosowali wszyscy posłowie koła ID i poseł Jagiełło (niezrz.). Także tutaj konsekwentnie od głosu wstrzymywali się posłowie: Gowin, Godson i Żalek. Poseł Wipler był za odrzuceniem projektu.

Zgodnie z zapowiedzią w głosowaniach nie wziął udziału cały klub PiS - 137 posłów.

mok/ bk/