W przedmiotowej sprawie podatnik wskazał, że odebrał przesyłkę pocztową zawierającą decyzję organu, nie będąc świadomym, że jest to przesyłka polecona, która została odebrana wcześniej przez osobę nieuprawnioną, a co za tym idzie nie miał świadomości, że wcześniej rozpoczął się bieg terminu do wniesienia odwołania. Podatnik podkreślił, że miejscem odbioru przesyłki było miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a przesyłkę odebrał jego brat, który nie był ani wspólnikiem ani pracownikiem. Wydanie jemu przesyłki de facto było więc doręczeniem niezgodnym z przepisami.

W ocenie SKO doręczenie decyzji było prawidłowe. Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach. Sąd nie podzielił stanowiska SKO i wskazał, że doręczenie przesyłki bratu podatnika w miejscu prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej nie było doręczeniem do rąk osoby uprawnionej. Brat podatnika nie był pracownikiem zakładu, który prowadził podatnik. Jak stanowi art. 148 § 2 pkt 2 o.p. osobą upoważnioną do odbioru przesyłki w miejscu pracy (a więc i w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej) może być osoba zatrudniona w tymże miejscu. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że pisma mogą być doręczone osobie "upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji".

Zdaniem sądu organ podatkowy nadmierną wagę przywiązał do tego, że osoba, która odebrała decyzję wymiarową była bratem podatnika. Stopień pokrewieństwa osoby odbierającej przesyłkę, w sytuacji jej doręczenia w miejscu pracy nie ma prawnego znaczenia dla oceny prawidłowości doręczenia pisma w miejscu pracy/prowadzenia działalności gospodarczej. Prawne znaczenie ma bowiem tylko to, czy osoba, która odebrała pismo była upoważniona przez pracodawcę do odbioru korespondencji. W konsekwencji wywiedzione przez organ podatkowy argumenty o prawidłowości doręczenia decyzji wymiarowej pozostają w sprzeczności z regulacją art. 148 § 2 o.p. W rezultacie także nieprawidłowo została oceniona przesłanka winy w uchybieniu terminowi do wniesienia odwołania.

Wyrok WSA w Gliwicach z 5 lutego 2013 r., I SA/Gl 692/12, LEX nr 1277856