W przedmiotowej sprawie organ podatkowy ustalił, że współmałżonek podatnika wykazał połowę przychodu osiągniętego z najmu wskazanego lokalu, który stanowi współwłasność małżeńską.

Podatnik natomiast nie wykazał żadnych przychodów z tytułu najmu lokalu, a jedynie przychody ze stosunku pracy, podnosząc jednocześnie, że nigdy nie był beneficjentem dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu przedmiotowego lokalu, a dochody z tego tytułu były przekazywane przez najemców na indywidualne konto współmałżonka. Ponadto podatnik wskazał, że nie udzielił współmałżonkowi żadnych pełnomocnictw do zawarcia umowy najmu tego lokalu.

Organ podatkowy uznał jednak, że podatnik otrzymał przychód z najmu lokalu objętego współwłasnością małżeńską i określił podatnikowi z tego tytułu zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprawa trafiła do WSA w Łodzi. Zdaniem sądu z materiału dowodowego sprawy nie wynika, aby doszło do skutecznego zawarcia umowy najmu tego lokalu, gdyż na podstawie art. 37 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m. in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.
Według sądu organ pominął znaczenie tych dowodów, uznając, że kwestia przekroczenia pełnomocnictwa, czy też działanie bez niego, nie wymagają oceny w postępowaniu podatkowym. A taki pogląd taki jest błędny. Dla zakwalifikowania przychodów do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, nie wystarczy samo stwierdzenie, że została sporządzona umowa najmu, w wyniku której nastąpił przychód. Konieczne jest również ustalenie, że doszło do skutecznego zawarcia takiej umowy. Wprawdzie art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT wskazuje również na przychody z innych umów o charakterze podobnym do umów w nim wymienionych, w każdym przypadku jednak musi dojść do skutecznego zawarcia takiej umowy.
A ponieważ podatnik odmówił potwierdzenia umowy najmu zawartej przez współmałżonka męża, umowa ta stała się nieważna od chwili jej zawarcia. Skoro nie zostało wykazane, że doszło do skutecznego zawarcia umowy najmu przedmiotowego lokalu, to nie ma podstawy do przyjęcia, że podatnik osiągnął przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Wyrok WSA w Łodzi z 25 stycznia 2013 r., I SA/Łd 1488/12