W 2010 roku banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę 50 mld zł – wynika z danych Związku Banów Polskich. To o 10 mld zł więcej niż rok wcześniej. W tym roku sprzedaż może być nawet o 10 – 20 proc. wyższa. Spadnie udział pożyczek w walutach. Banki mogą obniżyć swoje marże wliczane w oprocentowanie
Swoje dane oficjalnie podało 21 banków. Nie ujawniają ich natomiast Polbank, Bank BGŻ oraz Bank Handlowy, ale z naszych szacunków wynika, że łącznie ich sprzedaż wyniosła 3 mld zł i tę kwotę uwzględniliśmy w podsumowaniu całego rynku.
Liderem niezmiennie pozostaje PKO Bank Polski, który w ubiegłym roku udzielił kredytów na kwotę 12,4 mld zł, co oznacza, że ma on blisko 25- proc. udział w tym rynku. Znaczna część kredytów to pożyczki z dopłatami z budżetu państwa w ramach programu „Rodzina na swoim”. PKO BP sprzedał w 2010 roku 14 tys. takich kredytów za około 2,5 mld zł.
Na drugim miejscu pod względem sprzedaży uplasował się Noble Bank, który udzielił tego typu kredytów na kwotę blisko 6,4 mld zł. W poprzednim roku bank zajmował piątą pozycję, ale na początku 2010 r. połączył się z Getin Bankiem i dlatego nastąpił skokowy awans w tej klasyfikacji. Gdyby liczyć sprzedaż obu banków, łącznie w 2009 roku miałyby również drugą pozycję.
Na trzecie miejsce, czyli o jedno oczko wyżej niż w 2009 r., wyszedł Pekao, który przed rokiem miał czwartą pozycję.

 Źródło: Rzeczpospolita