Spór w rozpatrywanej sprawie sprowadza się do oceny, czy podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży samochodów, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem samochodów osobowych oraz paliwa do ich napędu, używanych na cele:

- jazd testowych/demonstracyjnych,

- wypożyczania klientom serwisu na czas obsługi ich samochodu, a także

- jazd służbowych pracowników spółki.

Zdaniem podatnika ma on na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu paliw służących do napędu wszystkich samochodów wykorzystywanych przez niego do opodatkowanej działalności gospodarczej.

Jednak zdaniem organu, jeżeli konkretne samochody, pojazdy zostały nabyte do wykorzystania ich na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej np. w charakterze samochodów testowych / demonstracyjnych, to z tytułu ich nabycia wnioskodawcy nie przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku. Samochody te bowiem w pierwszej kolejności wykorzystywane są do innych celów związanych z działalnością opodatkowaną. tj. do wspierania sprzedaży przez oddawanie aut potencjalnym klientom, do jazd testowych/demonstracyjnych, do wypożyczania aut klientom serwisu na czas obsługi ich samochodu, a także do jazd służbowych pracowników. Organ stwierdził, że pierwotnym przeznaczeniem tych pojazdów jest używanie ich na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast odprzedaż tych samochodów jest kwestią drugorzędną i nie ma wpływu na zmianę wysokości odliczenia podatku przy ich nabyciu, niezależnie od tego, kiedy będą sprzedawane.

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. Zdaniem sądu nie można podzielić stanowiska organu podatkowego, że wykorzystywanie przez podatnika samochodów nabytych do dalszej odsprzedaży do jazd próbnych lub jako auto zastępcze, powoduje, że samochody te tracą walor towarów handlowych. Zdaniem Sądu samochody te cały czas są towarem handlowym, w związku z tym zastosowanie ma art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przewidujący prawo do odliczenia podatku naliczonego, a warunkiem jego zastosowania jest to, by nabyte towary i usługi były wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Wyjątkiem są jedynie samochody, które po ich zakupie są przeznaczone do jazd służbowych pracowników. W ocenie Sądu, takie samochody nie mogą być traktowane, jako towar handlowy. Trudno bowiem zaaprobować prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodów osobowych przeznaczonych do celów służbowych wyłącznie przez dealerów samochodowych, w sytuacji, gdy każdy inny podmiot gospodarczy nabywający samochód osobowy dla celów służbowych ma ograniczone procentowo i kwotowa prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Wyrok WSA w Poznaniu z 4 października 2012 r., I SA/Po 629/12

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2012 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 t.j.)

Kongres Podatkowo Księgowy 26 XI 2012