Wnioskodawca sprzedał otrzymane w spadku udziały w mieszkaniu przed upływem pięciu lat od otrzymania spadku. Po otrzymaniu środków z tytułu umowy przedwstępnej kupił inny lokal. Natomiast po otrzymaniu pozostałej kwoty z tytułu sprzedaży odziedziczonej nieruchomości kupił kolejną nieruchomość.

Podatnik zamierza zamieszkać w obydwu mieszkaniach lub umożliwić to swoim dzieciom. Nie wyklucza również, że do tego czasu będzie wynajmował mieszkania.

Wnioskodawca chciał się upewnić czy może skorzystać z ulgi mieszkaniowej o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten zwalnia z podatku przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeśli zostaną one przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, m.in. na zakup mieszkania.

Dyrektor IS w Katowicach wyjaśnił, że przepisy wyraźnie wskazują, że zwolnienie o którym mowa dotyczy wydatków, które faktycznie służą zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. W przypadku nabycia lokalu mieszkalnego w nabywanym lokalu mieszkalnym podatnik ma faktycznie zamieszkiwać. Na uzyskanie prawa do zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma znaczenia, że wnioskodawca planuje zamieszkać w nowonabytych mieszkaniach. Warunek do skorzystania z ulgi powinien być spełniony w chwili nabycia mieszkań.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 lipca 2016 r., sygn. IBPB-2-2/4511-532/16/JG