Nadzorująca sprawę Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zatrzymanym zarzuty m.in. oszustwa w związku z wyłudzaniem podatku VAT (art. 286 kk), prania brudnych pieniędzy (art. 299 kk), udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 kk) oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach (art. 271 kk).

 

Wśród zatrzymanych jest prezes zarządu jednej z poznańskich firm oraz trzy osoby organizujące, finansujące i kontrolujące cały proceder. Jedna z tych osób na stałe zamieszkuje na terenie Niemiec.

 

Podejrzani brali udział w tzw. karuzeli podatkowej, organizując łańcuszek firm z wykorzystaniem tzw. firm słupów zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. katodą niklową (niklem). Towar faktycznie opuszczał granice RP, lecz za pośrednictwem szeregu zarejestrowanych na terenie Republiki Czech i Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez tzw. firmy słupy pełniące funkcję znikających podatników. Firmy nie odprowadzały podatku VAT a towar ponownie za pośrednictwem dużej śląskiej firmy trafiał do czeskich podmiotów gospodarczych. Wystawiane w związku z tym faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu oraz dokonywaniu wyłudzeń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa.

 

Wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

 

To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Dotychczas zarzuty przedstawiono 15 osobom, z czego trzy przebywają w areszcie tymczasowym.

 

Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzonego podatku VAT wynoszą na chwilę obecną ponad 53 miliony złotych.

 

W toku śledztwa zabezpieczono na rachunkach bankowych podmiotów gospodarczych biorących udział w procederze środki finansowe w wysokości ponad 7 mln złotych.

 

Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy. (PAP)