W przedmiotowej sprawie podatnik (osoba fizyczna) dla prowadzenia działalności gospodarczej założył rachunek bankowy podstawowy. W ramach dodatkowej umowy z bankiem, wolne środki z rachunku podstawowego lokowane były na rachunku lokacyjnym, na krótkie miesięczne lokaty. Po upływie terminu, na który były zawarte, środki te przekazywane były na rachunek podstawowy wraz z należnymi odsetkami. Bank nie pobierał podatku dochodowego od naliczonych odsetek. Uzyskane odsetki z lokat podatnik zaliczył do przychodów z kapitałów pieniężnych, a podatek wpłacał na rachunek urzędu skarbowego do 20. następnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskał przychód z odsetek z lokat. W przypadku przekroczenia tego terminu naliczał odsetki od nieterminowej zapłaty podatku.

Organ podatkowy za nieprawidłowe uznał jednak stanowisko podatnika dotyczące terminu wpłaty podatku od odsetek od lokat terminowych oraz obowiązku uiszczania w trakcie roku podatkowego odsetek za nieterminową wpłatę podatku od odsetek od lokat bankowych.

Zdaniem organu podatkowego odsetek od lokat terminowych utworzonych przez podatnika dla lokowania wolnych środków pieniężnych pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunku bankowym utrzymywanym w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, gdyż lokaty te nie dotyczą rachunku związanego z bieżącą działalnością gospodarczą. Odsetki te stanowią przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, opodatkowany 19 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Podmiotem obowiązanym do poboru podatku z tego źródła przychodów jest płatnik (tu bank). Natomiast, w sytuacji, gdy płatnik nie potrącił podatku (niezasadnie), obowiązek wykazania powyższych odsetek w zeznaniu rocznym PIT-36L w części J., poz. 61 i odprowadzenia podatku z tego tytułu ciąży na podatniku stosownie do art. 45 ust. 3b ustawy o PIT. W związku z powyższym, podatnik, nie był zobowiązany do obliczania i odprowadzania podatku od ww. lokat do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał ten przychód, a w konsekwencji, nie powstała zaległość podatkowa z tytułu nieterminowej zapłaty tego podatku w ciągu roku podatkowego.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 15 lutego 2013 r., IPTPB1/415-658/12-4/DS