W przedmiotowej sprawie wuj chciał podarować swojej siostrzenicy udział w nieruchomości. Darowizna wiązałaby się jednak koniecznością zapłaty wysokiego podatku od darowizny Występuje tu bowiem pokrewieństwo z tzw. 2. grupy podatkowej. Dlatego kancelaria notarialna zaproponowała sporządzenie aktu notarialnego, który obejmowałby dwie umowy darowizny polegające na:

- dokonaniu darowizny udziału w nieruchomości przez wuja na swoją siostrę oraz,

- dokonaniu w tym samym akcie notarialnym darowizny całej nieruchomości przez przez tą siostrę na swoją córkę.

Kancelaria miała jednak wątpliwości czy możliwe jest dokonanie obu umów darowizny w jednym akcie notarialnym, bez konieczności przedkładania przy umowie darowizny zawieranej między matką i córką zaświadczenia organu podatkowego w przedmiocie braku opodatkowania darowizny dokonanej pomiędzy rodzeństwem. Konieczność przedstawienia takiego zaświadczenia uniemożliwiłoby równoczesne dokonanie obu darowizn.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zgodził się ze stanowiskiem kancelarii, że nie ma obowiązku przedkładania takiego zaświadczenia. Art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który obowiązek przedkładania stosownego zaświadczenia reguluje, nie dotyczy bowiem sytuacji, gdy jednym aktem notarialnym objęte są dwie umowy darowizny dotyczące tego samego przedmiotu, polegające na tym, że osoba A daruje udział w nieruchomości osobie B, a następnie osoba B daruje całą nieruchomość osobie C. Istnieje jednak zastrzeżenie, że osoby A i B należą do grupy osób wymienionych w przepisie art. 4a tej ustawy. A zgodnie z tym przepisem od podatku zwalnia się nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z 19 lutego 2014 r., IPTPB2/436-128/13-4/KK, LEX nr 219049

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego