Ok. 10 mln zł z Unii Europejskiej trafi na rewitalizację centrum Stalowej Woli (Podkarpackie) - poinformował w czwartek Andrzej Wojtaś, zastępca naczelnika wydziału gospodarki komunalnej stalowowolskiego magistratu.

Wartość projektu wyniesie 13 mln zł. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z budżetu miasta.

"Projekt przewiduje m.in. budowę plenerowego centrum naukowego dla dzieci. Ma być ono wyposażone w kamienne stoły służące do odtwarzania różnych zdarzeń historycznych, kwiatowy zegar słoneczny uświadamiający jak ważną rolę w przyrodzie odgrywają pory dnia i roku" - powiedział Wojtaś. Ponadto znajdzie się tam miejsce do gry w kule oraz instrumenty i urządzenia do poznawania dźwięków, a także małe kino pod chmurką i plac zabaw oraz siłownia na świeżym powietrzu. Na chodnikach będą odciśnięte liście, aby dzieci uczyły się rozpoznawać drzewa po ich kształcie.

Z kolei w pobliskim parku miejskim powstaną także dwa boiska sportowe i amfiteatr.

Rewitalizacja centrum Stalowej Woli otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2007-2013. Ma zostać wykonany do końca 2013 r.

W ramach RPO na lata 2007-2013 Podkarpacie ma do wykorzystania 1 mld 136 mln euro.(PAP)