Zatrudnianie pracowników w takich warunkach powoduje obowiązek pracodawcy corocznego przesyłania do ZUS zgłoszenia o okresach tej pracy na formularzu ZUS ZSWA. Formularz dostępny jest w ZUS. Koniec marca to obligatoryjny, coroczny termin składania tego formularza. Wyjątkowo płatnik może go złożyć w innym terminie: w ciągu 7 dni od złożenia wniosku pracownika o przyznanie emerytury pomostowej gdy nastąpi to zanim pracodawca złoży ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy. A także wrazie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wówczas płatnik musi to uczynić najpóźniej w dniu wyrejestrowania siebie z ZUS.

[-OFERTA_HTML-]

Informację ZUS ZSWA są zobowiązani przekazać płatnicy, którzy na mocy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 965 z późn. zm.) mają obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz opłacania za tych pracowników składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).

[-DOKUMENT_HTML-]

Pracami w szczególnych warunkach są te, które wiążą się z czynnikami ryzyka. Z wiekiem z dużym prawdopodobieństwem mogą one spowodować trwałe, negatywne skutki zdrowotne i mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku starzenia się organizmu jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Natomiast pracami o szczególnym charakterze są te, które wymagają od pracowników szczególnej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej, a ich wykonywanie w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej pracownika.

Pracodawca musi opłacać składkę na FEP za wszystkich pracowników wykonujących prace w powyższych warunkach, również za zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. W ZUS ZSWA płatnik składek wykazuje okresy pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Nie uwzględnia w nich niewykonywanie przez ubezpieczonego pracy, za które otrzymał on wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy bądź świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa. A zatem w zgłoszeniu nie wykazuje się okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego, jak również świadczenia rehabilitacyjnego. Nie uwzględnia się również urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego, urlopu szkoleniowego, służby wojskowej.

Stopa procentowa składki na FEP wynosi 1,5% podstawy jej wymiaru. Składkę w całości finansuje płatnik składek. Podstawę jej wymiaru stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, określona w art. 18 ust. 1-2 i ust. 8 oraz w art. 21 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy ustalaniu jej wysokości stosuje się ograniczenie, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o sus.