Przy ustalaniu prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego nie ma znaczenia to, czy niania ma dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Wypadkiem przy pracy, po którym pracownik ma prawo do świadczenia jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło m. in. w związku z wykonywaniem pracy przez nianię. Okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy niani ustala ZUS, sporządzając kartę wypadku przy pracy. Wypadek może zgłosić do ZUS sama niania, jeśli stan zdrowia jej na to pozwoli, podając w zgłoszeniu wszelkie okoliczności wypadku. Do zgłoszenia powinna dołączyć dokumentację dotyczącą tego zdarzenia, w tym dokumentację lekarską, informację o udzieleniu pierwszej pomocy, ewentualne oświadczenia świadków wypadku i dokumenty innych organów, np. Policji lub prokuratury, jeżeli w sprawie wypadku prowadziły stosowne postępowanie.

Do uzyskania zasiłku przez poszkodowaną nianie niezbędna jest jednak aktywności rodziców, którzy ją zatrudniają. Osoby te składają analogiczne dokumenty jakie składa płatnik składek do wypłaty zasiłku chorobowego. A zatem należy złożyć zwolnienie lekarskie ( wciągu 7 dni od jego wystawienia) a także wypełniony formularz ZUS Z-3a. Jeśli niania ubiega się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, wówczas rodzic dziecka przekazuje do ZUS jej wniosek złożony na druku ZUS Np-7, zaświadczenie o stanie  zdrowia  (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego nianię oraz kartę wypadku przy pracy.

Niania uległa wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z pracy. Jeśli niania nie może pracować z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy, nie przysługują jej świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Jeśli jest objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje jej zasiłek chorobowy z tego ubezpieczenia

Płatnikiem świadczeń z ubezpieczenia jest ZUS. Zatrudniający nianię za każdy miesiąc, za który niania otrzyma świadczenie, jako płatnik składek musi sporządzić i przekazać  do ZUS dokumenty rozliczeniowe: Są to ZUS DRA  - deklaracja rozliczeniowa oraz ZUS RSA imienny raport miesięczny. Dokumenty te składa się, jeśli niania otrzyma świadczenie za cały miesiąc. Natomiast imienny raport miesięczny ZUS RCA składa się, jeśli niania otrzyma świadczenie za część miesiąca, a za pozostałą rodzic wypłaci jej wynagrodzenie.

W raporcie ZUS RSA, w którym wykazuje się okres niezdolności do pracy niani w związku z wypadkiem przy pracy, należy wstawić kod świadczenia 314 – gdy niani wypłacono zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Natomiast kod 322 będzie odpowiedni jeśli wypłacono świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego. Płatnicy składek musza tez pamiętać o tym, że trzeba sporządzić i przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za następny pełny przepracowany przez nianię miesiąc, jeżeli otrzymuje wynagrodzenie nie wyższe od minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2012 r.  - 1500 zł), bo na ich podstawie ZUS będzie je tworzył systemowo za kolejne miesiące.