Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedź: w zasadzie zakładowy układ zbiorowy pracy nie może zawierać takich postanowień, bo byłby one niezgodne z prawem.

Uzasadnienie: w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. nie ma instytucji przeniesienia na inne stanowisko (niekiedy jest to uregulowane w pragmatykach służbowych). Zmiana stanowiska pracy wymaga zawarcia porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia pracownikowi warunków pracy lub płacy (art. 42 k.p.). Układ zbiorowy pracy nie może upoważniać pracodawcy do jednostronnego (w drodze polecenia służbowego) przeniesienia pracownika na inne stanowisko, takie postanowienie – jako niezgodne z przepisami prawa pracy – będzie nieważne.

W drodze jednostronnej decyzji pracodawca może czasowo powierzyć pracownikowi inną pracę jedynie w przypadku określonym w art. 42 § 4 k.p. oraz w przypadku przestoju. Ewentualne postanowienia układu zbiorowego pracy dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy mogą zatem dotyczyć tylko tych dwóch sytuacji i nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Np. mogłoby to być postanowienie, że w razie powierzenia innej pracy w czasie przestoju korzystniej niż w kodeksie pracy (art. 81 § 3 k.p.) uregulowane jest wynagrodzenie za taką pracę.

SerwisiePrawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: 

Czy kobiecie w ciąży można złożyć wypowiedzenie zmieniające?

Czy zmiana stanowiska obliguje do zmian w umowie o pracę?

Jaka powinna być podstawa prawna do dokonania zmiany stanowiska nauczyciela?