Zmiana czasu ma istotne znaczenie dla pracujących w tym dniu na nocnej zmianie. Cofnięcie wskazówek zegarów spowoduje, że pracownicy będą w pracy de facto o godzinę dłużej. Pracownikom należy się za to wynagrodzenie, mimo że nie byli w pracy w związku z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, wydłużona praca nie wynikała również ze szczególnych potrzeb pracodawcy – to sytuacje, w których dopuszczalna jest praca w godzinach nadliczbowych, regulowane przez art. 151(1) Kodeksu pracy.

W przełomowej dobie, która będzie trwała 25 godzin, pracownicy zatrudnieni w nocy będą pracowali o godzinę dłużej niż normalnie, czyli 9 godzin, przy zasadniczo 8-godzinnej nocnej zmianie i 13 godzin przy zmianie 12-godzinnej. Dodatkowa godzina pracy w tych warunkach jest pracą w godzinach nadliczbowych.

Zgodnie z art. 151(1) Kodeksu pracy, pracownikom należy się, oprócz normalnego wynagrodzenia za przepracowany wymiar czasu pracy, także wynagrodzenie i dodatek z tytułu nadgodzin. Należy się on w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia przysługuje natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w pozostałych dniach. Pracodawca musi więc w każdym przypadku sprawdzić, jaki rodzaj dodatku przysługuje za dodatkową godzinę pracy w nocy. W zależności od tego, kiedy będzie przypadać ostatnia godzina pracy, będzie się należała różna wysokość dodatku.
 

Ważne!
Ustalając wysokość wynagrodzenia za dodatkową godzinę pracy w nocny spowodowaną zmianą czasu letniego na zimowy trzeba pamiętać o 20 proc. dodatku z tytułu pracy w porze nocnej.

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych bez względu na przyjętą przez pracodawcę formę wynagradzania pracowników: czasową, prowizyjną czy akordową. Wynagrodzenie nazwane w umowie o pracę "ryczałtowym", przy jednoczesnym wskazaniu, że przysługuje w określonej kwocie za miesiąc pracy, należy traktować jako miesięczną stawkę wynagrodzenia pracownika. Zastosowanie przez pracodawcę akordowego systemu wynagradzania pracowników nie wyłącza stosowania wobec nich przepisów o czasie pracy, w tym przepisów o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe. Do podstawy obliczenia dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych wlicza się wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określone albo stawką godzinową, albo miesięczną.
 

Pracodawca może jednak uniknąć dodatkowych kosztów za wydłużoną pracę z powodu zmiany czasu pracy z letniego na zimowy. Jest to możliwe w tych firmach, w których nie jest konieczna całodobowa jej obsługa. Wystarczy, że pracodawca zrezygnuje z dodatkowej godziny pracy i zakończy ją o godzinę wcześniej niż zwykle. Chodzi o to, by mimo zmiany czasu, pracownik wypracował liczbę godzin wynikającą z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.