Jest to konsekwencja uchwalenia przez Sejm ustawy z 11.03.2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 437), której większość przepisów obowiązuje już od 15 kwietnia 2016 r.

Zmieniony art. 168a KPK stanowi, że dowodu nie można uznać za niedopuszczalny wyłącznie na tej podstawie, że został uzyskany z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego, o którym mowa w art. 1 § 1 KK, chyba że dowód został uzyskany w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności.

Pracowniku masz problem? Idź do sądu pracy>>>

A zatem, od 15 kwietnia br. można przeprowadzać i wykorzystywać w postępowaniu sądowym dowody, które uzyskano do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego. Takimi dowodami są najczęściej nagrania wykonane przez osobę trzecią bez wiedzy nagrywanego, nielegalne podsłuchy, dostęp do korespondencji przez nieuprawnionego, w tym także e-mailowej czy przedmioty znalezione w trakcie przeszukania niepopartego odpowiednim nakazem.

Zgodnie z art. 218 KK, pracodawca ponosi odpowiedzialność za złośliwe lub uporczywe działania przeciw prawom zatrudnionych pracowników w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.  Chodzi więc o wypowiedzenie lub rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy bez wypowiedzenia lub z rażącym naruszeniem prawa pracy, stosowanie wobec podwładnych innych kar porządkowych niż te, które przewidział ustawodawca, naruszenia regulacji o czasie pracy, nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia, nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru.

Sprawdź kiedy możesz wytoczyć powództwo przed sądem pracy>>>

Pracodawca ponosi odpowiedzialność karną również wtedy gdy odmawiająca ponownego przyjęcia do pracy pracownika, o którego przywróceniu orzekł właściwy organ. Odpowiedzialność zgodnie kodeksem karnym ponosi także wówczas, gdy wbrew zobowiązaniu orzeczonym przez sąd wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia ze stosunku pracy, obowiązku tego nie wykonuje.

Za naruszenie praw pracowniczych i ubezpieczeń społecznych sąd może orzec grzywnę, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności.