Dane resortu pracy pokazują, że największą dynamikę wzrostu zarejestrowano w dwóch grupach klientów agencji pracy tymczasowej: w telefonicznych centrach usług oraz producentów artykułów codziennego użytku (tzw. sektor FMCG). Wyższy o 12 procent wskaźnik firm - użytkowników korzystających z usług pośrednictwa pracy za 2011 r. pobił dotychczasowy rekord z 2008 r.

Statystyki pokazują, że od wejścia w życie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, czyli od 1 stycznia 2004 r. preferencje pracodawców – użytkowników zmieniały się. Początkowo z tej formy zatrudnienia korzystały przede wszystkim firmy międzynarodowe. Od jakiegoś czasu to się zaczyna zmieniać, bo do „tymczasowników” zaczynają przekonywać się również polscy pracodawcy. Przy czym nie są to tylko duże firmy, ale również przedsiębiorcy z sektora MSP.
Czasy kryzysu spowodowały, że pracodawcy zaczęli weryfikować swoja politykę kadrową. Część z nich przestawia się na elastyczne zatrudnienie. Praca tymczasowa umożliwia zastosowanie właśnie tego rozwiązania.
Znamiennym jest, że w 2011 r. wzrósł wskaźnik kobiet w zatrudnieniu na umowę z agencjami pracy tymczasowej. W ubiegłym roku stanowiły one 53 proc. ogólnej liczby pracowników tymczasowych. Natomiast w sektorze motoryzacyjnym – 30 procent. Zauważalne jest jednak, że rozwiązaniami związanymi z pracą tymczasową i outsourcingiem personalnym zaczęły interesować się firmy finansowe i medyczne. To mogło się przyczynić do podniesienia wskaźników udziału kobiet w zatrudnieniu tymczasowym.
Łączna liczba pracowników tymczasowych zwiększyła się o jedną siódmą. W 2011 r. zanotowano ich prawie 500 tysięcy. Wśród nich przeważali młodzi ludzie, do 25. roku życia. Dla większości z nich jest to często pierwsze doświadczenie zawodowe i pierwsza praca.
Rekordowa była też liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych – w 2011 r. zarejestrowano ich ponad 342 miliony, co daje 160,9 tys. pełnych etatów. To aż o 40 proc. więcej niż rok wcześniej.
Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wzrosła również liczba agencji zatrudnienia – na koniec 2011 r. przekroczyła 3,5 tysiąca. W porównaniu z 2010 r. było ich więcej o 540. Najwięcej agencji pośrednictwa pracy działa w województwie mazowieckim, a najmniej - w podlaskim.
Wydłużył się również okres zatrudnienia pracownika tymczasowego o jednej agencji. Pracownicy tymczasowi zatrudniani sa najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnych, mimo że podstawą ich zatrudnienia powinny być umowy o pracę na czas określony.