Jak wyjaśnia organizacja, podczas posiedzenia minister Maląg mówiła o działaniach już podjętych w ramach pomocy dla obywateli Ukrainy oraz koordynacji różnych przedsięwzięć. Według Konfederacji Lewiatan rząd chciałby priorytetowo potraktować dostęp do rynku pracy dla obywateli Ukrainy, aby nie uzależniali się od pomocy społecznej, ale integrowali ze społeczeństwem dzięki aktywności na rynku pracy. - Partnerzy społeczni, w tym Konfederacja Lewiatan, mówili jednym głosem w sprawie pomocy dla Ukrainy, podkreślając znacznie skoordynowania wszystkich działań - wskazano.

Czytaj: Pracodawca, który żądał testu lub paszportu covidowego - przegrał w sądzie >>WZORY DOKUMENTÓW:

 

Będzie łatwiej, mnie biurokracji

Szefowa MRiPS zapowiedziała - zaznaczono w komunikacie - że w specjalnej ustawie planuje się m.in. uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich poprzez odejście od formalizacji zatrudnienia na rzecz wyłączenia przepisów biurokratycznych i tylko notyfikacji zatrudnienia w urzędzie pracy. Minister poinformowała także o projekcie grantowym dla urzędów pracy i agencji zatrudnienia na wsparcie obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski, które ministerstwo już uruchomiło - dodano.

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje uzyskanie zgody KE na wykorzystanie oszczędności Europejskiego Funduszu Społecznego ze starej perspektywy na finansowanie projektów pomocy dla obywateli Ukrainy - przekazała Konfederacja Lewiatan.