W dniu 13 lipca 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw. Ustawa rozszerza katalog przypadków, które uprawniają rodziców do zasiłku opiekuńczego. Zmienia również definicję działalności socjalnej.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Od 13 lipca 2013 r. rodzice będą uprawnieni do zasiłku opiekuńczego również z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego oraz w przypadku choroby dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem (dziennym opiekunem jest osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia, zatrudniana przez gminy, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na podstawie umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia).
Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom również w przypadku choroby niani. Zmiana dotyczy jednak tylko niani, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą na podstawie art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Ustawa z dnia 10 maja 2013 r. zmienia również definicję działalności socjalnej. Działalnością socjalną od 13 lipca 2013 r. będą również usługi świadczone przez pracodawców na rzecz opieki nad dziećmi sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię.
Działalnością socjalną, zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Od 13 lipca br. definicja działalności socjalnej ulega rozszerzeniu — działalnością socjalną będą również usługi świadczone przez pracodawców na rzecz opieki nad dziećmi sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię.