Pracownikowi, który skończył 50 lat życia przysługuje wynagrodzenie chorobowe wypłacane ze środków pracodawcy przez pierwszych 14 dni niezdolności do pracy na podstawie art. 92 kodeksu pracy. Od 15 dnia niedyspozycji chory pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego, który finansuje ZUS. Pracownikom młodszym natomiast pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy, a od 34 dnia choroby zasiłek finansuje ZUS. Wynagrodzenie chorobowe, które finansuje pracodawca wypłacane jest w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Odmienności w długości finansowania wynagrodzenia chorobowego przez pracodawcę miały jednak niekorzystne konsekwencje finansowe dla pracowników po pięćdziesiątce. Zasadniczo bowiem, zasiłek chorobowy z ZUS przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru, ale jeśli chory przebywa w szpitalu wówczas należy mu się zasiłek w wysokości 70% wynagrodzenia. Natomiast jeśli choroba została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy bądź dotknęła dawców tkanek, narządów i komórek lub przypada  czasie ciąży, wówczas należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100%.

Krótszy, bo 14 dniowy czas wypłaty wynagrodzenia chorobowego ze środków pracodawcy spowodował, że pracownicy starsi leczący się w szpitalach otrzymywali niższe zasiłki chorobowe niż ich młodsi koledzy. Jeśli bowiem pracownik w wieku 50+ od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy był hospitalizowany, wówczas otrzymywał  70% zasiłek chorobowy. Natomiast młodszy pracownik przed pięćdziesiątką, który przebywał w szpitalu, prawo do 70% zasiłku chorobowego nabywał dopiero od 34 dnia niezdolności do pracy. Przez pierwsze 33 dni choroby dostawał bowiem 80% wynagrodzenia od pracodawcy, niezależnie od tego czy leczył się w domu, czy w szpitalu. Dopiero od 34 dnia niezdolności do pracy przechodził na zasiłek obniżony do 70% podstawy, o ile oczywiście był wówczas hospitalizowany.

 

Z powodu tych różnic ustawodawca zdecydował na zmianę ustawy zasiłkowej. Nowelizacją z 22 października 2010 r. (Dz. U. Nr 225, poz. 1463) zmieniono przepisy w ten sposób, że zasiłek chorobowy dla pracowników w wieku 50+  za czas pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy wyniesie 80% wynagrodzenia. Tym sposobem wszyscy pracownicy, którzy muszą być hospitalizowani będą pobierali zasiłek  w wysokości 70% jeśli ich pobyt w szpitalu przypada od 34 dnia choroby.