Spółka deleguje pracowników do pracy za granicą (samofinansujący oddział), składki ZUS odprowadzane w Polsce; zatrudnienie w Polsce - bez pracowników delegowanych nie przekracza 25 etatów, natomiast łączne zatrudnienie przekracza ten próg.
 
Czy w związku z tym spółka podlega obowiązkowi wpłat na PFRON?
 
 
Odpowiedź: pracownik, mimo delegowanie do oddziału spółki w innym państwie, nadal jest pracownikiem tejże spółki. Tym samym pracodawcą dla tego pracownika jest spółka, i to ona powinna uwzględniać pracownika w stanie zatrudnienia, biorąc pod uwagę przepis art. 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) - dalej u.r.z.n. Jeżeli zatrudnia co najmniej 25 pracowników (etaty), i nie osiąga wskaźnika zatrudnienia ON w wysokości 6%, Spółka musi dokonywać wpłat na PFRON.
 
Uzasadnienie: pracodawca dokonujący wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i wypełniając deklaracje i informacje sprawozdawcze obowiązany jest prawidłowo wyliczyć stan zatrudnionych pracowników ogółem oraz osobno stan zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych (w osobach i etatach).
Aby prawidłowo ustalić stan zatrudnienia (pełno i niepełnosprawnych pracowników) na poczet deklaracji i informacji do PFRON pracodawca powinien także wiedzieć, kogo może wliczać do wskaźnika.
Na podstawie art. 66 u.r.z.n. w sprawach nieunormowanych przepisami ustawy stosuje się Kodeks postępowania administracyjnego, Kodeks cywilny oraz Kodeks pracy.
 
 
Dlatego też mówiąc o pracowniku stosujemy definicję wskazaną w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.
Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie:
- umowy o pracę
- powołania
- mianowania
- wyboru
- spółdzielczej umowy o pracę
Dlatego też do stanu zatrudnionych nie wliczamy (z uwagi na podstawę świadczenia pracy) m.in: 
- osób pracujących na podstawie umowy zlecenia,
- osób pracujących na podstawie umowy o dzieło,
- osób pracujących na podstawie umowy agencyjnej,
- osób pracujących na podstawie kontraktu menedżerskiego,
- pracownika tymczasowego u pracodawcy użytkownika,
Wyłączenia ze stanu zatrudnienia na podstawie art. 21 ust. 5 u.r.z.n.
Zgodnie z art. 21 ust. 5 u.r.z.n., pracodawcy, którzy wyliczają miesięczny stan zatrudnienia, do liczby zatrudnionych pracowników nie wliczają osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób niebędących osobami niepełnosprawnymi zatrudnionych:
1)       na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
2)       przebywających na urlopach rodzicielskich
3)       przebywających na urlopach wychowawczych;
4)       nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej;
5)       będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy;
6)       nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego;
7)       przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy
Jednocześnie ważna jest w tym wypadku definicja pracodawcy. Zgodnie z art. 3 k.p. pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. W świetle doktryny i orzecznictwa także wewnętrzna jednostka organizacyjna (np. oddział spółki) może być uznana za pracodawcę, o ile ma kompetencje do zatrudniania pracowników i rzeczywiście ich zatrudnia.
Pracownik jest „pracownikiem delegowanym”, kiedy jest on zatrudniony w jednym państwie członkowskim UE, ale wysyłany przez swojego pracodawcę do wykonywania pracy tymczasowej w innym państwie członkowskim. Stosunek pracy między pracodawcą i pracownikamidelegowanymi musi być zachowany przez cały okres oddelegowania. Dlatego też pracownik, mimo delegowanie do oddziału Spółki w innym Państwie, nadal jest pracownikiem tejże Spółki. Tym samym pracodawcą dla tego pracownika jest Spółka, i to ona powinna uwzględniać pracownika w stanie zatrudnienia, biorąc pod uwagę przepis art. 21 u.r.z.n. Jeżeli zatrudnia co najmniej 25 pracowników (etaty), i nie osiąga wskaźnika zatrudnienia ON w wysokości 6%, Spółka musi dokonywać wpłat na PFRON.
 
Autor Mateusz Brząkowski
 
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.