Uczeń został zatrudniony w dniu 1 września 2009 r., nauka zawodu trwa do dnia 12 października 2010 r. Uczeń w grudniu 2009 r. skończył 18 lat. Pracodawca udzielił pracownikowi w czasie ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych.
W jakim wymiarze przysługuje uczniowi urlop wypoczynkowy i urlop bezpłatny?
Pracownik będzie miał prawo wykorzystać w czasie wakacji 10 dni urlopu wypoczynkowego. Po jego wykorzystaniu może złożyć wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego.
Zasady zatrudniania małoletnich zostały uregulowane w przepisach działu dziewiątego ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. oraz m.in. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278) – dalej r.p.z.m.
Jak wynika z § 13 r.p.z.m., osoby, które przed ukończeniem nauki zawodu osiągnęły pełnoletniość, kończą tę naukę na warunkach określonych dla młodocianych. W konsekwencji, pomimo tego, że przedmiotowy pracownik ukończył już 18 lat, nadal znajdują do niego zastosowanie regulacje szczególne dotyczące zatrudniania młodocianych, w tym zasady udzielania urlopu wypoczynkowego. Skoro przedmiotowy młodociany ukończył w zeszłym roku 18 lat, to jest uprawniony do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni. Jak wynika z treści pytania, 10 dni urlopu wykorzystał już w czasie ferii szkolnych. Pozostało mu więc do wykorzystania kolejne 10 dni. Następnie, jeśli złoży stosowny wniosek, pracodawca będzie zobowiązany na podstawie art. 205 § 4 k.p. do udzielenia mu w czasie wakacji urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Ponieważ obliczany termin składa się w tym wypadku z kilku przerywanych okresów, to zastosowanie znajdzie tu art. 300 k.p. w związku z art. 114 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c. Zgodnie z tą regulacją, jeśli termin oznaczony jest w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni 30, a rok za dni 365. Oznacza to, że w tym przypadku dwa miesiące należy rozumieć jako 60 dni.
Jarosław Masłowski - specjalista z zakresu prawa pracy