Tydzień pracy kierowcy przedstawia się następująco:
poniedziałek: 7.00-15.00,
wtorek: 7.00-19.00,
środa: 7.00-19.00,
czwartek: 7.00-15.00,
piątek: dzień wolny,
sobota: 4.00-18.30.
Czy praca kierowcy w sobotę stanowi pracę w godzinach nadliczbowych?
W jaki sposób obliczyć wysokość wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych?
Jeżeli sobota była dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to za pracę w takim dniu pracownikowi należy udzielić dnia wolnego od pracy do końca danego okresu rozliczeniowego oraz wypłacić za 6,5 godziny normalne wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy.
Czas pracy kierowców został odrębnie uregulowany w ustawie o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 92, poz. 879 z późn. zm.) - dalej u.p.k. W zakresie nieuregulowanym w u.p.k. stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Sferą, w której przepisy k.p. znajdują w pełni zastosowanie w sprawach dotyczących czasu pracy kierowców jest obliczanie wymiaru czasu pracy na dany okres rozliczeniowy, ustalanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, udzielanie czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych, ustalanie wymiaru i rozliczanie czasu pracy, a także praca w nocy oraz w niedziele i święta.

Pracownikowi, który ze względu na konieczność pracy w godzinach nadliczbowych wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy (art. 1513 k.p.).

Dzień wolny powinien zostać udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym miała miejsce praca w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Dzień wolny przysługuje pracownikowi bez względu na liczbę faktycznie przepracowanych godzin nadliczbowych. Jeśli więc pracownik przepracował w taki dzień 5 godzin, to powinien otrzymać w zamian cały dzień wolny od pracy.

Nieudzielenie dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy może być spowodowane niemożnością uzgodnienia z pracownikiem terminu takiego dnia, pracą w dniu wolnym przypadającym pod koniec okresu rozliczeniowego lub rozwiązaniem umowy o pracę przed upływem okresu rozliczeniowego.

Nieudzielenie dnia wolnego z tytułu pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy powoduje powstanie godzin nadliczbowych, nawet jeśli nie został przekroczony wymiar czasu pracy obowiązujący w danym okresie rozliczeniowym.

W takiej sytuacji (nieudzielenie dnia wolnego od pracy) pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie powiększone o dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia (art. 1511 § 2 k.p.). Jeśli jednak pracownik zatrudniony w podstawowym czasie pracy w danym dniu przepracowałby 10 godzin, to za dwie ostatnie godziny należy mu się normalne wynagrodzenie z dodatkiem 50% (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.). Jeśliby te godziny przypadały w porze nocnej to dodatek ten wynosiłby 100% wynagrodzenia.

Jeśli pracodawca nie udzieliłby pracownikowi dnia wolnego, to powinien wypłacić normalne wynagrodzenie za 14,5 godziny, za 8 godzin 100% dodatek do wynagrodzenia, a za 6,5 godziny 50% dodatek.