Jak należy zakwalifikować nieobecność pracownika na indywidualnej karcie ewidencyjnej czasu pracy, jeżeli pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę?
Czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy należy wykazać w świadectwie pracy?

Nieobecność pracownika w związku ze zwolnieniem go z obowiązku świadczenia pracy to nieobecność usprawiedliwiona płatna.
Pracodawca nie ma podstawy prawnej by w świadectwie pracy umieszczać informację o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
Zgodnie z § 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 z późn. zm.) - dalej r.d.s.p. pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym: pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.
W przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, nieobecność z tym związana powinna być w karcie ewidencji czasu pracy odnotowana jako nieobecność usprawiedliwiona płatna.
Natomiast odnośnie odnotowania faktu zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w świadectwie pracy należy wskazać, że jest to niedopuszczalne.

Stosownie do treści art. 97 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm) - dalej k.p. w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach. Z kolei szczegółowe wskazówki odnoszące się do treści świadectwa pracy odnajdziemy w § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282). Otóż w świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art. 97 § 2 k.p., zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, dotyczące:
wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy,
podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy,
należności ze stosunku pracy uznanych i nie zaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku, z powodu braku środków finansowych,
okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
wykorzystanego urlopu wychowawczego,
liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 k.p., w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 k.p.,
okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 § 1 k.p.,
okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
danych, które są zamieszczane na żądanie pracownika.

Kamil Szymański - specjalista z zakresu prawa pracy