W 2013 r. nastąpi powrót do starych zasad udzielania dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy. Prawie dwa lata obowiązywał art. 130 par. 2 (1) k.p. przewidujący, że święto przypadające w dniu wolnym pracownika wynikającym z jego rozkładu czasu pracy nie obniża wymiaru czasu pracy. W praktyce oznaczało to dla pracowników, że pracodawcy nie musieli oddawać zatrudnionym wolnego w innym terminie. W zamian za to ustawodawca wprowadził kolejne święto do pracowniczego kalendarza: Trzech Króli. Po wyroku TK z 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11) sytuacja zmieniła się na korzyść pracowników. Trybunał uznał bowiem, że art. 130 par. 2(1) k.p. jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Tym samym, następuje powrót do „starej” regulacji: święto wypadające w dzień wolny, zwykle w sobotę, obniża czas pracy o 8 godzin. Pracodawcy będą musieli udzielić pracownikom dnia wolnego w innym terminie, o ile dniem świątecznym nie będzie niedziela. Jeśli pracodawca nie da pracownikom dnia wolnego będą oni mieli roszczenie o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Bez zmian pozostaje Święto Trzech Króli – nadal będzie dniem wolnym od pracy, jednak w przyszłym roku przypada ono w niedzielę i nie obniży wymiaru czasu pracy.

Harmonogram dni wolnych od pracy w 2013 r. układa się korzystnie dla pracowników przysparzając im kilka okazji do długich weekendów. Takich możliwości będzie aż cztery. Święto 3 Maja przypadające w piątek pozwoli na skorzystanie z długiego weekendu majowego. Wydłużone weekendy będą w listopadzie: bo Wszystkich Świętych przypada w piątek, Święto Niepodległości wypada w poniedziałek oraz drugi dzień Wielkanocy – 1 kwietnia, w poniedziałek, jak zwykle.
Skorzystanie z jednodniowego urlopu pozwoli na dalsze wydłużenie weekendów: jeśli pracownik weźmie wolne 2 maja, może odpoczywać już od 1 maja do 5 maja. Boże Ciało wypada we czwartek, 30 maja. Można wziąć wolne na 31 maja i cieszyć się przedłużonym wypoczynkiem już od czwartku. Podobnie z Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny wypadającym 15 sierpnia, we czwartek oraz z Bożym Narodzeniem – jego drugi dzień przypadnie we czwartek. Urlop w piątek, 27 grudnia 2013 r., pozwoli cieszyć się świętami już od środy.
Korzystny jest też przełom 2013 i 2014 r. Skumulowanie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku i dobranie siedmiu dni urlopu spowoduje, że pracownik może odpoczywać 17 dni z rzędu.

Mimo korzystnego dla pracowników rozkładu dni wolnych od pracy, pracodawcy muszą pamiętać przy planowaniu czasu pracy w 2013 r. o obowiązujących normach i dopuszczalnym wymiarze czasu pracy. A zatem, zgodnie z k.p., pracownicza dobowa norma czasu pracy nie powinna przekraczać 8 godzin, średniotygodniowa – 40 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, natomiast tygodniowa nie powinna przekraczać 48 godzin przeciętnie w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym.