Osoba złożyła wniosek o zasiłek rodzinny na okres zasiłkowy 2014/2015. Ubiega się m.in. o dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, jej dochodami w 2013 r. były: dochód z zatrudnienia, fundusz alimentacyjny oraz uzyskana w czerwcu 2013 r. renta rodzinna na dziecko i na wnioskodawcę po zmarłym małżonku.

Czy przy uzyskaniu prawa do urlopu wychowawczego i do renty rodzinnej następuje utrata dochodu?

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. 

Odpowiedź: utracie podlega dochód wiążący się z uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - dalej u.ś.r., w art. 3 pkt 23 i pkt 24 enumeratywnie wymienia przypadki utraty bądź uzyskania dochodu.

Uzasadnienie: utrata dochodu oznacza utratę dochodu spowodowaną:

a) uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,

b) utratą prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,

c) utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,

d) utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,

e) (uchylona),

f) wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub zawieszeniem jej wykonywania w rozumieniu art. 14a ust. 1d  ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,

g) (uchylona),

h) utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,

i) utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń.

Rokiem bazowym do obliczeń kryterium dochodowego jest 2013 r.

Zgodnie z art. 5 ust. 4 u.ś.r. w przypadku utraty dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy lub po tym roku, ustalając ich dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego.

Polecamy: Nowe świadczenie rodzicielskie i nie tylko - w 2016 r. ważne zmiany dot. świadczeń rodzinnych

Z pytania nie wynika, kiedy nastąpiło przejście na urlop wychowawczy, ale zakładam, że w 2013 r. lub w 2014 r. Skoro dana osoba przeszła na urlop wychowawczy, tzn., że utraciła dochód z tytułu zatrudnienia i ten dochód należy pominąć.

Jednocześnie organ wskazuje, że w czerwcu 2013 r. osoba i jej dziecko uzyskały rentę rodzinną.

Zgodnie z art. 3 pkt 24 u.ś.r. uzyskanie dochodu - oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane:

a) zakończeniem urlopu wychowawczego,

b) uzyskaniem prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,

c) uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,

d) uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,

e) (uchylona),

f) rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowieniem jej wykonywania,

g) (uchylona),

h) uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o świadczeniach rodzinnych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Skoro doszło do nabycia prawa do renty rodzinnej, tzn., że mamy do czynienia z innym rodzajem dochodu, który został uzyskany (lit. d). Dochód ten został uzyskany w 2013 r. Autor zakłada, że renta rodzinna przysługuje nieprzerwanie od czerwca 2013 r. do chwili obecnej.

Zgodnie zaś z art. 5 ust. 4a u.ś.r. w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, ustalając dochód członka rodziny, osoby uczącej się lub dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, uzyskany w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych. Tę zasadę należy zastosować do renty rodzinnej.

Pomimo zmian w katalogu dochodów uzyskanych i utraconych i niektórych innych przepisów u.ś.r., które nastąpiły na mocy ustaw nowelizujących: z dnia 24 lipca 2015 r., która weszła w życie 3 września 2015 r. oraz z dnia 24 lipca 2015 r., która częściowo weszła w życie 5 września 2015 r. i 1 stycznia 2016 r. – odpowiedź pozostaje aktualna.